STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ WZIĄŁ UDZIAŁ W PIELGRZYMCE ŻYWEGO RÓŻAŃCA DIECEZJI LEGNICKIEJ

Kard. Stanisław Dziwisz wziął udział w Pielgrzymce Żywego Różańca Diecezji Legnickiej

- Papież zachęcał nas, byśmy nie bali się kroczyć drogą prowadzącą do świętości, czyli do coraz większej miłości i coraz głębszego zjednoczenia z Bogiem, tak by wypełniał On przestrzeń naszego serca, był w jego centrum – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Pielgrzymki Żywego Różańca Diecezji Legnickiej. Przy tej okazji wprowadził do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej relikwie św. Jana Pawła II.

Przed rozpoczęciem Mszy św. metropolita krakowski senior uroczyście wprowadził do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej relikwie św. Jana Pawła II i poświęcił relikwiarz, w którym będą się znajdować. W murach krzeszowskiej świątyni kardynała powitał kustosz. – Bardzo cieszymy się, że Ksiądz Kardynał po raz kolejny staje na tej ziemi. Po raz kolejny z Janem Pawłem II, tak jak w 1997 r. na lednickim lotnisku. Dziś Ksiądz Kardynał jest z nami znów. Cieszymy się niezmiernie z tej obecności – podkreślał ks. Łukasz Langenfeld. Przypomniał, że Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jest szczególnym miejscem na mapie diecezji legnickiej, które zostało związane z osobą Papieża Polaka poprzez koronację Cudownego Obrazu, której dokonał niemal dwadzieścia pięć lat temu.

Na początku homilii kard. Dziwisz wyraził radość, że może modlić się wspólnie z uczestnikami Pielgrzymki Żywego Różańca Diecezji Legnickiej. – Przywożę wam dar modlitwy i braterskich więzi z Krakowa – miasta  św. Jana Pawła II, a także wielu innych Świętych i Błogosławionych, wśród nich św. Biskupa i Męczennika Stanisława oraz św. Siostry Faustyny – mówi metropolita krakowski senior.

Nawiązując do oczytanej Ewangelii, przewidzianej na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, kaznodzieja wskazywał na gotowość Madonny w momencie Zwiastowania. Zadała tylko jedno pytanie i po krótkim wyjaśnieniu odpowiedziała: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”. – Tyle i aż tyle. Ciąg dalszy tej historii Maryja zapisywała już nie słowami, ale całym swoim życiem, oddanym całkowicie na służbę Syna – podkreślał kard. Stanisław Dziwisz.

Jak zauważył kaznodzieja, Matka nie tylko trwała u boku Jezusa aż do jego śmierci na krzyżu, ale po jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu towarzyszyła jego uczniom, umacniając ich i jednocząc w modlitwie. Swoją rolę pełni nadal. – Wierzymy z całym Kościołem, że wstawia się za nami, oręduje w naszych sprawach u Bożego tronu. Lud Boży odpłaca się Jej z wdzięcznością za to orędownictwo – wskazywał metropolita krakowski senior,

Przypomniał, że szczególną formą pobożności maryjnej jest różaniec. Wśród gorliwie modlących się w ten sposób kardynał wyróżnił św. Jana Pawła II. – Miałem przywilej towarzyszyć mu w tej modlitwie przez kilkadziesiąt lat, zwłaszcza podczas częstych podróży, ale także w domu biskupów krakowskich, a później w Watykanie – wspominał, podkreślając, że wielką radość Ojcu Świętemu sprawiały powstające kolejne koła różańcowe. Kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że uroczystość wprowadzenia relikwii Papieża Polaka przy okazji Pielgrzymki Żywego Różańca Diecezji Legnickiej ma w tym kontekście wymiar symboliczny. – Papież zachęcał nas, byśmy nie bali się kroczyć drogą prowadzącą do świętości, czyli do coraz większej miłości i coraz głębszego zjednoczenia z Bogiem, tak by wypełniał On przestrzeń naszego serca, był w jego centrum – wyjaśniał były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Prosił wiernych zgromadzonych w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, aby świętemu papieżowi, od teraz obecnemu w świątyni w swoich relikwiach, powierzali swoje trudności oraz by jego nauczanie i przykład, inspirowały ich w codziennym życiu.

fot. Diecezja Legnicka