STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 100 DNI DO WYPRAWY, CZYLI SŁÓW KILKA O INICJATYWIE ROWEROWEŚDM

100 dni do wyprawy, czyli słów kilka o inicjatywie ROWEROWEŚDM

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o pomyśle wyprawy rowerowej na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie na początku sierpnia. Dziś wracamy do naszych odważnych rowerzystów, bo okazja jest szczególna. Dokładnie za 100 dni wsiądą oni na rowery, by podjąć się najprawdopodobniej jednej z najtrudniejszych wypraw w życiu. Jak idą przygotowania? Co się zmieniło od ostatniego naszego spotkania? Te pytania zadaliśmy ks. Marcinowi Naporze, który koordynuje przygotowania do tejże wyprawy.

Czas zimowy wykorzystaliśmy na przygotowania techniczne i organizacyjne. Zostały zakupione odpowiednie rowery wraz z wyposażeniem, sakwami bagażowymi oraz sprzęt zastępczy w razie małych awarii w czasie wyprawy. Sprzęt został skonsultowany z firmą KROSS. Wierzymy że rowery te zawiozą nas na drugi koniec Europy.

Przyjęliśmy również ostateczną wersję trasy, którą będziemy podążać w kierunku Lizbony. Na jej kształt wpływ miały ukształtowanie terenu oraz zgłaszane informacje o chęci przyjęcia pielgrzymów na nocleg. W rezultacie powstał szlak, który wiedzie przez 7 krajów, a jego początek znajduje się w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, w którym zostanie odprawiona Msza św. inaugurująca wyprawę. Odbędzie się ona 8 lipca o godzinie 9.00. Zostaną na nią zaproszeni wszyscy uczestnicy ŚDM oraz zaproszeni goście. W czasie Eucharystii będziemy się modlić o bezpieczną podróż i siły dla rowerzystów. Po Mszy św. chętni będą mogli towarzyszyć pielgrzymom, jadąc z nimi wybrany odcinek trasy. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w tym pomyśle. Wybór miejsca startu wyprawy nie jest przypadkowy. Intencją rowerzystów jest bowiem modlitwa o powołania kapłańskie z Archidiecezji Krakowskiej. Nie ma więc godniejszego miejsca, z którego należałoby wystartować.

Kraków oddalony jest od Lizbony o około 4000 km. Planujemy pokonać tę trasę w 24 dni. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, w Lizbonie zameldujemy się około 1 sierpnia. Nieustannie prosimy o modlitwę, by przedsięwzięcie się udało.

Ostatnie tygodnie to czas intensywnego organizowania noclegów na trasie. Udało się już zapewnić noclegi na terenie Polski oraz Niemiec. Dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali chęć przyjęcia rowerzystów na nocleg. Potrzebujemy jeszcze noclegów we Francji i Hiszpanii. Za wszelką moc dziękujemy.

Wiosna to również czas, w którym należy rozpocząć ostatnie przygotowania formy i wytrzymałości. Oby nasze starania przyniosły oczekiwany efekt. Do zobaczenia na trasie.

Więcej o pomyśle na rowerzystów na przygodę życia, celach związanych z udziałem w ŚDM oraz o przyjaźni tutaj.

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej