STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: CZY TYLKO KRÓL JEST NAGI? ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA, ROK A

Dobra Nowina: Czy tylko Król jest nagi? Rozważanie na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów. Od 2020 r. prowadzi ją ks. Robert Młynarczyk, prefekt i prokurator Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W 2021 r. dołączył do niego ks. Marek Suder, ojciec duchowny seminarium. Dzisiejsze rozważanie jest ostatnim, przygotowanym przez ks. Marka, któremu chcemy podziękować za jego trud, poświęcenie i zaangażowanie, które sprawiały, że w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanale YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej czekał na Was nowy odcinek Dobrej Nowiny. Do usłyszenia!

Jest takie powiedzenie: „król jest nagi”. Pochodzi ono z bajki Andersena pt. „Nowe szaty cesarza”. Pointa tej bajki polega nie tylko na obnażeniu pychy czy snobizmu pewnego władcy, którego próżność doprowadza do publicznej kompromitacji, ale bajka ta demaskuje także zakłamanie tych, którzy stanowią otoczenie cesarza, a nawet większości jego poddanych, którzy boją się powiedzieć prawdę owładniętemu szaleństwem władcy.

My co roku obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i co roku w tym dniu Ewangelia odziera nas – nie Jezusa – lecz nas z naszych złudzeń z naszych iluzji i fantasmagorii. Czego dotyczą te złudzenia? Dotyczą projekcji, jakie rzutujemy na Chrystusa, którego nawet dziś, znając Ewangelię i wiedząc jak Jezus widział swoje królowanie, próbujemy – a przynajmniej niektórzy – ubrać w złotą koronę i dać Mu berło do ręki. To kompletne nieporozumienie… Ale po kolei. Najpierw przypatrzmy się Ewangeliom na ten dzień, jak to one z nas te złudzenie zdejmują.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska