STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO CHORYCH: PRZYJMIJCIE MIŁOŚĆ PŁYNĄCĄ Z KRZYŻA I NIECH ONA WAS WEWNĘTRZNIE PRZEMIENIA

Abp Marek Jędraszewski do chorych: Przyjmijcie miłość płynącą z krzyża i niech ona was wewnętrznie przemienia

– Zwycięstwo Chrystusa będzie także zwycięstwem tych wszystkich, którzy swoje życie złączyli z Jego losem, z tajemnicą Jego śmierci i zmartwychwstania – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka. Odwołując się do historii opisanej w Księdze Liczb, gdy Mojżesz na Boże polecenie umieścił miedzianego węża na balu by ocalić Izraelitów, arcybiskup podkreślił miłosierdzie Boga, którego pełnia objawiła się w zbawieniu przyniesionym ludziom przez Jezusa.

Boży Syn umierając na krzyżu uniżył się, ale później Bóg Go wywyższył. – Zwycięstwo Chrystusa będzie także zwycięstwem tych wszystkich, którzy swoje życie złączyli z Jego losem, z tajemnicą Jego śmierci i zmartwychwstania – mówił metropolita krakowski. Zwrócił uwagę, że przebity bok, z którego wypłynęły woda i krew jest źródłem sakramentów Kościoła: chrztu i Eucharystii.

Odwołując się do wizji św. Siostry Faustyny arcybiskup zauważył, że Jezus dla zbawienia człowieka oddał wszystko, więc boli Go to, że ludzi nie chcą tego dostrzec, lekceważą to, nie wierzą w to, odwracają się od tego obojętnie, niekiedy nawet ze wzgardą.

Wskazując na mogilski wizerunek Ukrzyżowanego metropolita przypomniał, że początki jego kultu sięgają połowy XIII w. Nad krzyżem znajduje się napis: Charitas sine modo – „Miłość bez granic”. – Ten krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas, bo do nas wychodzi, darem, który niejako woła z wysokości krzyża: weź ten dar jak swój skarb serca, przyjmij ten dar jako skarb swego umysłu, niech on cię wewnętrznie przemienia – mówił abp Marek Jędraszewski kończąc homilię pieśnią „W krzyżu cierpienie”.

Metropolita krakowski wszystkim zebranym w mogilskim sanktuarium udzielił błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego, a chorzy mogli przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych.

Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile jest najsłynniejszym ośrodkiem kultu Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. Opactwo od 1961 roku posiada relikwie Krzyża Świętego, pochodzące z bazyliki Santa Croce w Rzymie. W sanktuarium znajduje się również wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego. Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego przyciąga corocznie do mogilskiego sanktuarium wielu pielgrzymów.

IMG_2435

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE