STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO PRACOWNIKÓW MPK: DZIĘKUJMY ZA TO, ŻE MOŻEMY CIESZYĆ SIĘ WIARĄ W BOGA

Abp Marek Jędraszewski do pracowników MPK: Dziękujmy za to, że możemy cieszyć się wiarą w Boga

– Dzisiejsza Eucharystia niech będzie dla nas wielkim dziękczynieniem za to, że możemy cieszyć się wiarą w Boga, że chcemy się do Niego zwracać w naszych prośbach i błaganiach i że ciągle jest w nas ta moc, by innym o Bogu dzisiaj mówić i głosić Jego świętość, miłosierdzie, dobroć – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie tradycyjnej Mszy św. w intencji pracowników MPK w Krakowie.

Metropolita krakowski w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu przewodniczył Eucharystii w intencji obecnych i byłych pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie. Tradycyjna Msza Tramwajarska została odprawiona po raz 77.

W homilii arcybiskup przypomniał, że w czasie każdej Mszy św. niedzielnej wyznawany jest symbol wiary, który łączy wszystkich chrześcijan. Zaznaczył, że do istoty wiary należy także to, jakie każdy człowiek ma osobiste relacje z Bogiem – jak przeżywa swoje z Bogiem spotkanie. – Całe dzieje Kościoła trwające już prawie 2000 lat, to dzieje ludu Bożego rozprzestrzeniającego się na cały świat i wyznającego te same prawdy wiary, a równocześnie są to dzieje ludu Bożego, gdzie każda i każdy, który przyjął chrzest i uwierzył w Chrystusa, przeżywa charakterystyczną dla siebie postawę wiary wyrażającą się w modlitwie, w zaufaniu do Boga, w prośbach do Niego zanoszonych, w poczuciu, że jesteśmy Bożymi dziećmi – mówił metropolita krakowski.

Zaznaczył, że w XVIII w. dzieje Kościoła – zwłaszcza w Europie – zostały naruszone postawą i doktryną wyrażoną w słowach „żyć tak, jakby Boga nie było” – etsi Deus non daretur. – W myśl tego hasła człowiek zapomina o Bogu, ale w konsekwencji zapomina o sobie samym, o tym kim jest. Przekreśla swoje tęsknoty, by osiągnąć życie wieczne, zapomina o pragnieniu nieśmiertelności, porzuca ideały, nie chce wiedzieć czym jest prawdziwa miłość (…); taki człowiek traci nadzieję, a w konsekwencji popada w lęki dotyczące przyszłości, ma poczucie bezsensu życia, wielokrotnie próbuje targnąć się na własne życie, popada w depresję – charakteryzował współczesny świat arcybiskup.

Metropolita zacytował utwór „Lęk niepowodzenia” francuskiego muzyka hip-hopowego i rapera Orelsana. Piosenka wyraża nastrój współczesnej kultury. – Przerażająca pustka, która płynie z tej piosenki. Przerażająca pustka ludzi, którzy nie budują swojego życia na Bogu, którzy za wszelką ceną chcą żyć tak, jakby Boga nie było – komentował arcybiskup.

Podkreślił, że ważne jest nie tylko wyznawanie symbolu wiary, ale przede wszystkim wypełnianie tego, w co wierzymy. Zwrócił uwagę na rolę codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy świętej, sakramentów i na radość bycia świadkiem Boga we współczesnym świecie.

Na zakończenie arcybiskup przypomniał świąteczne afisze, które pojawiły się na ulicach niektórych miast w Polsce. Symbolem świąt w Warszawie stali się łyżwiarze, w Łodzi jednorożce, w Świdnicy dziki, a w Szczecinie paprykarz. – Jakie przerażające spłaszczenie wymowy świąt tak świętych dla nas, będących źródłem radości, że oto Bóg do nas przychodzi, dla nas się narodził – mówił abp Marek Jędraszewski. W tym kontekście podziękował krakowskiemu MPK za świąteczny tramwaj, który przypominał o Bożym Narodzeniu i byciu razem w wierze, radości i nadziei. – Dzisiejsza Eucharystia niech będzie dla nas wielkim dziękczynieniem za to, że możemy cieszyć się wiarą w Boga, że chcemy się do Niego zwracać w naszych prośbach i błaganiach i że ciągle jest w nas ta moc, by innym o Bogu dzisiaj mówić i głosić Jego świętość, miłosierdzie, dobroć – zakończył metropolita.