STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W KRZECZOWIE: ABYŚMY WIERNIE TRWALI PRZY KRZYŻU

Abp Marek Jędraszewski w Krzeczowie: Abyśmy wiernie trwali przy krzyżu

O wierne trwanie przy krzyżu i kształtowanie swojego życia „według prawdy o miłości Boga w tym krzyżu zawartej” zaapelował abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej pod krzyżem w Krzeczowie, gdzie dziś odbyła się Majówka Dzieci organizowana przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.



Na początku Mszy św. proboszcz z Krzeczowa ks. Piotr Iwanek przypomniał historię 27-metrowego krzyża, który został w tym miejscu postawiony 1 lutego 2020 r. – w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, a w ubiegłym roku poświęcony. Podkreślił, że stanął on w połowie drogi między krzyżem na Giewoncie, a krzyżem św. Jadwigi na Wawelu, czyli między drogimi krzyżami dla świętego papieża.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na widzenie św. Pawła w Troadzie, w czasie którego jakiś Macedończyk prosił go, żeby przybył do jego kraju. Metropolita krakowski zauważył, że ta podróż Pawła dała początek Europie, jako wspólnocie trzech tradycji – greckiej filozofii, rzymskiego prawa i chrześcijaństwa. – To sprawiło, że Europa stała się jakimś szczególnym rodzajem kultury, niezwykle dynamicznym, gdzie rozum łączył się z prawem i religią – mówił arcybiskup wskazując na rozwój Kościoła, którego symbolem jest krzyż.

Przypomniał, że chrześcijaństwo dotarło nad Wisłę w roku 966, a już w roku 1000 została wybudowana na Wawelu pierwsza katedra, a w 1901 roku na Giewoncie mieszkańcy Zakopanego ustawili krzyż. Metropolita stwierdził, że „ukoronowaniem szczególnego pochodu krzyża przez polską ziemię” jest myśl wzniesienia go w Krzeczowie, gdzie stał się niejako bramą prowadzącą z Krakowa do Podhala i mówiącą o św. Janie Pawle II Wielkim.

Arcybiskup przywołał wspomnienia z inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego, w czasie której podnosił do góry swój pastorał w kształcie krzyża niejako mówiąc: w krzyżu jest nasze zwycięstwo, w krzyżu jest nasza nadzieja, dlatego krzyż trzeba czcić i okazywać mu najwyższy szacunek. Te gesty papieża spotkały się z entuzjazmem zgromadzonych na Placu św. Piotra. Podróżując po całym świecie powtarzał te słowa zachęty do otwarcia się na Chrystusa i przyjęcia zbawienia. Byli wielcy tego świata, którzy chcieli, aby ten głos zamilkł. Dlatego doszło do zamachu na jego życie. Swoje przeżycie wiązał z nadzwyczajną interwencją Matki Bożej Fatimskiej.

Arcybiskup stwierdził, że Pan Bóg ocalił życie papieża, bo chciał, aby dalej głosił prawdę o Chrystusie zbawicielu świata, prawdę o Jego miłości do wszystkich ludzi, której symbolem jest krzyż.

Metropolita wskazał, że Eucharystia w Krzeczowie jest okazją do dziękczynienia za to, że w 966 roku na polskich ziemiach stanął krzyż i rozpoczęły się dzieje chrześcijaństwa. – Dziękujemy za wszystkie krzyże, które są w naszych domach, na naszych szyjach, w naszych kościołach, zakładach pracy, szpitalach, nawet w więzieniach – wyliczał abp Marek Jędraszewski wskazując także na krzyże na Wawelu, na Giewoncie i ten w Krzeczowie.

Na koniec arcybiskup zaapelował o wierne trwanie przy krzyżu i kształtowanie swojego życia „według prawdy o miłości Boga w tym krzyżu zawartej”.

Przed Mszą św. miała miejsce gra terenowa. Uczestnicy zgodnie przyznali, że ostatnie zadanie było najtrudniejsze, ale w żaden sposób nie zniechęcało ich to do dalszej zabawy. Wręcz przeciwnie, pozwalało pomyśleć i wykazać się większym sprytem.  Najważniejszym elementem gry była nauka tekstu piosenki, którą później dzieci śpiewały podczas Mszy św., mogąc czynniej włączyć się w przeżywanie Eucharystii. Każdy młody uczestnik majówki dodawał, że z radością czeka na koncert zespołu  “Małe TGD”, który przewidziany był na zakończenie wydarzenia.

– Przygotowania do majówki były bardzo złożone – mówi Basia z Duszpasterstwa Młodzieży. – Zaczęły się rok temu, kiedy Rada młodzieży Archidiecezji Krakowskiej na spotkaniu z arcybiskupem zaproponowała  pomysł takiego wydarzenia. – Metropolita ucieszył z takiej inicjatywy, dlatego zaczęliśmy działać – dodaje i podkreśla, że równie ważne jest zaangażowanie księży, którzy podchwycili inicjatywę i przyjechali z grupami dzieci do Krzeczowa. – To ważne żeby organizować akcje, które są skierowane do dzieci i przyciągać ich do Boga od najmłodszych lat. To dzieci są przyszłością naszego Kościoła – podsumowuje.

Nad bezpieczeństwem uczestników podczas wydarzenia czuwali ratownicy medyczni ze stowarzyszenia Malta Służba medyczna, którzy po wcześniejszym sprawdzeniu przewidywalnej ilości wiernych, przygotowali odpowiednie zabezpieczenie medyczne.

 

Majówka Dzieci pod krzyżem w Krzeczowie 13.05.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE