STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI PODCZAS PEREGRYNACJI IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY: „MIEJCIE SÓL W SOBIE”

Bp Janusz Mastalski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny: „Miejcie sól w sobie”

Podczas peregrynacji ikony świętej rodziny w parafii św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej, bp Janusz Mastalski wskazywał na trzy cechy rodziny chrześcijańskiej, którymi powinny być: miłość, wierność, wytrwałość i czystość serc.W homilii biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, który pisał, że zadaniem rodzin jest przekazywanie wartości, które budują człowieczeństwo. – Przychodzimy dziś do Świętej Rodziny. Do ikony, która przedstawia przede wszystkim pokój, radość i wzajemne wsparcie – powiedział bp Janusz Mastalski. Ewangelia mówi o tym, że zgorszeniem jest urażanie innych i powodowanie ich upadku, odejścia od wiary. Należy przypomnieć sobie jaka powinna być chrześcijańska rodzina i odkrywać jej tożsamość po to, by przekazywać właściwe wartości i przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Biskup przywołał jedno zdanie Chrystusa z Ewangelii: „Miejcie sól w sobie”. Te słowa nawołują do tego, by kochać siebie nawzajem. – Ta miłość jest szczególnie potrzebna. Z jednej strony epidemie, z drugiej wojna. Coraz częściej też słyszymy, że rodziny przeżywają kryzys. Ta miłość to wrażliwość – wskazał. Miłość to także obecność, która we współczesnych czasach jest niezwykle ważna. Dla miłości należy zrezygnować ze złych przyzwyczajeń. Papież mówił, że miłość objawia się, gdy jest przekraczany próg własnego interesu i wszystko daje się drugiej osobie, bez żadnych zastrzeżeń.

„Miejcie sól w sobie” to oznacza być wiernym i wytrwałym. Należy walczyć o to, by w rodzinach było coraz więcej dobrych słów i właściwego odnoszenia się do siebie. Biskup przyznał, że czasem z trwogą patrzy na relacje rodziców i dzieci. Ważne jest, by się nie zniechęcać wobec problemów, starać się utrwalać i cementować swoje małżeństwo. Ojciec Święty mówił, że zarówno niedobór jak i nadmiar soli sprawia, że jedzenie staje się niesmaczne. Bp Janusz Mastalski powiedział, że tylko egoista nie pozwala nazywać drugiej osobie swych pragnień.

Jezus mówił o soli, która może stracić smak, dlatego ważna była jej czystość. Rodzina musi mieć czyste serca. Zakłamanie, niepokój i oszukiwanie powoduje, że rodziny są nieszczęśliwe. Należy swe życie budować na prawdzie.

– Nikt z nas nie wie co będzie jutro, pojutrze, za miesiąc, czy za rok. Wiemy, że sytuacja, która nas dotyka jest niezwykle niebezpieczna i trudna. Dlatego warto zadbać o to miejsce, które daje poczucie bezpieczeństwa. Jest im rodzina. Proszę was: wróćcie do własnego domu ze świadomością, ze Święta Rodzina uczy nas bycia razem, a Maryja i Józef pokazują jak ważny jest Jezus. Zaproście Go do siebie – powiedział biskup. – Życzę wam, aby ikona Świętej Rodziny pozostała w waszych domach i sercach. Gdy będzie ciężko, pomyślcie, że oni dali radę. My też możemy – dodał na zakończenie.

Więcej materiałów z peregrynacji ikony Świętej Rodziny można znaleźć tutaj.

Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w Tarnawie

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE