STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI W OSIELCU: BYCIE W RODZINIE I MAŁŻEŃSTWIE TO ZOBOWIĄZANIE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Bp Janusz Mastalski w Osielcu: Bycie w rodzinie i małżeństwie to zobowiązanie i odpowiedzialność

- Święta Rodzina pokazuje, co to znaczy być odpowiedzialnym za siebie. Bycie w rodzinie i małżeństwie to jest zobowiązanie. Umocnieni tą wizytą ikony Świętej Rodziny, wróćmy do domu i bądźmy ludzi, którzy się za siebie modlą - mówił bp Janusz Mastalski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Osielcu.W homilii biskup stwierdził, że zgromadzeni przybyli do świątyni, by nie uronić ani jednego słowa z liturgii, która prowadzi do Świętej Rodziny. Bóg oczekuje, że dom człowieka będzie Jego domem. W rodzinach jest coraz mniej zrozumienia, a coraz więcej kłótni i niesnasek. Święta Rodzina pokazuje, że w centrum powinien być Bóg. Benedykt XVI wskazywał, że rodzina oparta na sakramencie małżeństwa jest urzeczywistnieniem Kościoła i powinna rozpowszechniać obecność Chrystusa w świecie. – Święta Rodzina to rodzina pełna miłości. Dlatego musimy sobie uświadomić cel naszej wędrówki, a zatem zapytać siebie co to znaczy być rodzicem, małżonkiem, dzieckiem – powiedział biskup.

Psalmista mówił, że człowiek jest mocny, bo Bóg się nim opiekuje. Siła człowieka to łaska Boga, która się pomnaża, gdy pamięta się o Panu. Siłą jest także miłosierdzie Boże, ponieważ człowiek ma świadomość, że jeśli Bóg mu przebacza, to sam powinien przebaczyć bliźniemu. Święta Rodzina była mocna obecnością Boga. – Jeśli siebie pokochamy, to nie możemy się ranić. Jak się kochamy, to sobie nawzajem pomagamy – podkreślił bp Janusz Mastalski. Benedykt XVI wskazywał, że rodzina zapewnia przyszłość całej ludzkości.

Ważna jest konsekwencja, której domaga się Chrystus. Ludzie coraz częściej odchodzą z Kościoła i narzekają. Rodziny powinny pokazywać, że żyją wartościami chrześcijańskimi. Człowiek jest zobowiązany do bycia strażnikiem domowego porządku. Należy przekazywać ludziom, że warto kochać, wytrwać i być katolikiem. Biskup podkreślił, że rodziny muszą być spójne i trwałe. Stwierdził, że wszyscy są odpowiedzialni za wspólną przyszłość. – Święta Rodzina pokazuje co to znaczy być odpowiedzialnym za siebie. Bycie w rodzinie i małżeństwie to jest zobowiązanie. Umocnieni tą wizytą ikony Świętej Rodziny, wróćmy do domu i bądźmy ludzi, którzy się za siebie modlą – powiedział biskup.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii, ks. Tadeusz Tokarz podziękował biskupowi za jego obecność i budujące słowo. Wyraził także wdzięczność wszystkim wiernym za udział w uroczystości.

IMG_7879

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE