STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP ROBERT CHRZĄSZCZ DO MŁODYCH: WASZE ŻYCIE JEST OBRAZEM KOŚCIOŁA W ŚWIECIE

Bp Robert Chrząszcz do młodych: Wasze życie jest obrazem Kościoła w świecie

- Miejcie świadomość, że od dzisiaj wasze życie będzie także obrazem Kościoła w świecie. Bo Kościół to nie tylko księża, hierarchia, proboszcz. Kościół to przede wszystkim wspólnota ludzi wierzących, ochrzczonych i za nią również będziecie brać odpowiedzialność. O tym, jaki Kościół jest, będą mówić wasze słowa, zachowania, profile na portalach społecznościowych i to, co tam zamieszczacie – mówił do młodych bp Robert Chrząszcz podczas bierzmowania w parafii św. Anny w Luszowicach.Bp. Roberta Chrząszcza w parafii powitał proboszcz, ks. Zbigniew Pluta, oraz rodzice kandydatów do bierzmowania.

W homilii biskup powiedział, że należy się zastanowić, czy dobrze się zna zasady chrześcijańskiej wiary. Współczesnym ludziom często brakuje odpowiedzialności za słowa i czyny. W wirtualnym świecie można zauważyć niepokojące postawy jakimi są “hejt” i “trollowanie”, które wypływają z braku odpowiedzialności za wypowiedziane i napisane słowo. Sakrament bierzmowania jest nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. – Człowieka dojrzałego charakteryzuje także to, że jest człowiekiem odpowiedzialnym. Człowiek, który chce być dojrzały musi wziąć odpowiedzialność za słowa, które wypowiada – podkreślił biskup. Zapytał młodych ludzi, czy świadomie wyrazili chęć przyjęcia bierzmowania i biorą odpowiedzialność za swoje słowa. Ten sakrament jest początkiem drogi  z Duchem Świętym i przyjmuje się go po to, by budować wspólnotę Kościoła. Powiedział, że dziś Bóg składa w ich ręce Kościół. – Od dziś w pełni stajecie się odpowiedzialni nie tylko za siebie w wymiarze duchowym, ale za cały Kościół. Miejcie świadomość, że od dzisiaj wasze życie będzie także obrazem Kościoła w świecie. Bo Kościół to nie księża, hierarchia, proboszcz – to jego część. Kościół to przede wszystkim wspólnota ludzi wierzących, ochrzczonych i za nią również będziecie brać odpowiedzialność. O tym, jaki Kościół jest będą mówić wasze słowa, zachowania, profile na portalach społecznościowych i to, co tam zamieszczacie – podkreślił. Przyznał, że pokłada w nich wielką nadzieję. Stwierdził, że wśród nich są tacy, którzy mimo pandemii sumiennie przygotowali się do przyjęcia sakramentu, ale również są ci, którym to umknęło. Przed nimi stoi teraz zadanie, by uzupełnić wszelkie braki.

Izajasz w swoich mowach często zapowiadał przyjście Mesjasza. W liturgii słowa był czytany fragment, w którym prorok mówił, że Duch Pana jest nad nim i posłał go, by głosił Dobrą Nowinę. Od momentu bierzmowania słowa Izajasza będą mogli powtórzyć młodzi ludzie. Dobra Nowina jest wyznaniem, że Jezus jest Panem. Od dziś do takiego świadectwa są wezwani młodzi, którzy swoimi czynami i słowami mają potwierdzać, że Panem ich życia jest Jezus. – Co mam zrobić, by realnie Jezus był Panem mojego życia? Przede wszystkim muszę budować z Nim relację. Podstawą musi być modlitwa, czytanie Pisma Świętego i udział w sakramentalnym życiu Kościoła. Tego nie może zabraknąć, to są fundamenty chrześcijańskiego życia. Dalej: pytajcie siebie w chwilach trudnych co Jezus by zrobił na waszym miejscu i czyńcie to. Bądźcie autentyczni i szczerzy – wskazał biskup. Przypomniał, że młodzi mają nadal się rozwijać duchowo, także podczas lekcji religii. Poprosił, by bliscy kandydatów do bierzmowania modlili się za nich i błagali Boga o potrzebne dary dla nich i łaskę sprawiedliwego życia, zgodnego z przykazaniami.

Na zakończenie Mszy św. bierzmowani podziękowali biskupowi za udzielenie sakramentu i poprosili o błogosławieństwo.

Bp Robert Chrząsz udzielił również sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini.

Bierzmowanie w parafii św. Anny w Luszowicach 26.05.2021 r.

Bierzmowanie w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini 26.05.2021 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE