Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele w Polsce przeżywana jest tradycyjnie jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku towarzyszą mu słowa „Chrystus nadzieją świata”.
Polscy misjonarki i misjonarze, zarówno duchowni, jak i świeccy, posługują w 99 krajach na całym świecie. 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce chce zwrócić uwagę na ich pracę, która często, chociażby ze względu na dzielące kilometry, jest w cieniu. Służyć temu ma obchodzony corocznie Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.
„Jesteśmy wdzięczni Bogu, który jest miłością (por. 1 J 4, 16) za posługę 1662 misjonarek i misjonarzy z Polski, głoszącym Ewangelię w 99 krajach świata. Dzisiaj wspieramy modlitwą i ofiarą tych, którzy w młodych Kościołach misyjnych słowem i czynem dzielą się swą wiarą. Misjonarki i misjonarze nie tylko mówią o nadziei, ale ją uobecniają wśród ubogich i potrzebujących wsparcia. Dzieła charytatywne, edukacyjne, medyczne, jakie ofiarnie prowadzą, przywracają nadzieję chorym, starcom, niepełnosprawnym, bezdomnym i wykluczonym społecznie z powodu pochodzenia i nędzy. Nie byłyby to możliwe, gdyby nie hojność serca wielu darczyńców z Polski” – napisał w komunikacie na tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
To okazja do modlitwy o nowe powołania misyjne, ale również szansa do przekazania materialnego wsparcia, chociażby poprzez ofiary na tace, które tworzą Krajowy Fundusz Misyjny. Dzięki hojności wiernych, okazywanej 6 stycznia, utrzymuje się m. in. Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujące misjonarzy do posłania ad gentes. Z tego funduszu udzielana jest również pomoc biskupom misyjnym z Polski oraz misjonarkom i misjonarzom, zwłaszcza chorym i wymagającym opieki.
Posługujących na misjach wesprzeć można również poprzez wpłaty na konto Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772 lub wysyłając SMS o treści „MISJE” na numer 72032.
Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej.