STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CZTERY PORY ROKU NIEPODLEGŁOŚCI W PORONINIE

Cztery pory roku Niepodległości w Poroninie

– Podhale 11 listopada 1918 r. już od dwóch tygodni cieszyło się niepodległością. Było to możliwe tylko dzięki temu, że Podhale było niezwykle patriotyczne i zaangażowane w sprawy Ojczyzny – mówił w Poroninie Piotr Bąk, starosta tatrzański. Bronisław Stoch – wójt Gminy Poronin – mówił o potrzebie przekazywania wartości patriotycznych młodemu pokoleniu.

Cztery pory roku Niepodległości w Poroninie

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod dębem pamięci i na cmentarzu. Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej za wolną Polskę przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Parzygnat, który przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego: Dla nas po Bogu największa miłość to Polska!

Po Mszy Świętej młodzież, rodzice i nauczyciele przedstawili widowisko słowno-muzyczne Cztery pory roku Niepodległości – historię Polski od jesieni (schyłek państwowości) do lata (czasów współczesnych).

Uroczystości zakończyły się przy krzyżu na Galicowej Grapie, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica: Ku chwale Ojczyzny i bojowników o Jej wolność na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Mieszkańcy Poronina.

 

Ks. Arkadiusz Zych
Fot. Ks. Arkadiusz Zych

Galeria

ZOBACZ TAKŻE