STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DIECEZJALNY ETAP XXX OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ „DUMNI Z EWANGELII I POLSKI”

Diecezjalny etap XXX Olimpiady Teologii Katolickiej „Dumni z Ewangelii i Polski”

„Do czego wzywa św. Piotr Apostoł słuchających jego katechezy wygłoszonej po uzdrowieniu chromego (Dz 3, 12-26)?”, „Na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego (1391 – 1400) wymień sześć owoców Komunii świętej” - to tylko dwa z wielu pytań, na które dziś odpowiadali uczestnicy XXX Olimpiady Teologii Katolickiej „Dumni z Ewangelii i Polski". Etap diecezjalny konkursu odbył się dziś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej powiedział nam, że w konkursie brało dziś udział 90 osób. – Byli to uczniowie szkól ponadpodstawowych z terenu Archidiecezji Krakowskiej, którzy przeszli etap szkolny i zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego. Teraz wyłonimy tych, którzy będą nas reprezentować na finale ogólnopolskim – informował kapłan.

Tematy konkursu były związane z wartościami, które ożywiają nas, jako wspólnotę ludzi wierzących i przekładają się na życie społeczne, na historię Polski, która ma także swoją przyszłość. – W tę przyszłość wierzymy także dzięki tym, którzy dziś uczestniczyli w konkursie. Oni poświęcili dużo czasu, by przyswoić sobie wiadomości. Zadany materiał był dość wymagający, zawierał m.in. oficjalne wystąpienia przedstawicieli Kościoła i państwa, lektury związane z historią, z Kościołem. To taki konkurs interdyscyplinarny, który wymagał dużego zaangażowania – podkreślił ks. Kielian.

W dzisiejszym etapie uczestniczył Wojciech Mazgaj. Jak wyjaśniał, wziął udział w konkursie, gdyż jest na co dzień zaangażowany w życie Kościoła. – Dodatkowo zmotywował mnie mój katecheta, więc poświęciłem kilka dni na naukę i dziś napisałem. Poszło mi całkiem nieźle – mówił po wyjściu z sali.

Jak poinformował nas ks. Andrzej Kielian, oficjalne wyniki konkursu będą dostępne już w najbliższy poniedziałek.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach