STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: BÓG ZBAWIA. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI, ROK B

Dobra Nowina: Bóg zbawia. Rozważanie na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Dzisiejsza Ewangelia opowiada o momencie, w którym Jezus został obrzezany, co w Izraelu wiązało się z nadaniem dziecku imienia: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]”.

Imię określa naszą tożsamość. W Izraelu dodatkowo każde miało konkretne znaczenie – imię „Jezus” pokazuje misję, z jaką Syn Boży przychodzi na świat, bowiem składa się z dwóch hebrajskich słów: Jahwe i szua. W oryginale brzmi „Jeszua”. Cóż to znaczy? Jahwe – wiadomo, Bóg. „Szua” to czasownik, który znaczy tyle co „wyzwalać”, „uwalniać”, zatem imię „Jezus” mówi nam wprost: „Bóg zbawia”. I to jest zadanie Syna Bożego.

Dzisiejsze święto jest zatem okazją do dziękczynienia za to, że Bóg jest naszym osobistym Panem i Zbawicielem.

Playlista na Boże Narodzenie 2023 tutaj.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska