STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: BYĆ ŚWIADKIEM. ROZWAŻANIE NA ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, ROK B

Dobra Nowina: Być świadkiem. Rozważanie na święto św. Szczepana, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

W liturgii wspominamy dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika. Tak patron dnia, jak i dzisiejsza Ewangelia, trochę burzą nasz bożonarodzeniowy pokój: nagle spotykamy się z postacią świętego męczennika, który musiał oddać życie za wiarę w Jezusa Chrystusa. Kolejne dni też będą swego rodzaju huśtawką. Już jutro (27 grudnia) będziemy wspominać św. Jana Ewangelistę, tego, który był umiłowanym uczniem Chrystusa, który jako pierwszy przybiegł do grobu w dzień Zmartwychwstania i który wytrwał pod krzyżem w Wielki Piątek. Będziemy wspominać Apostoła Miłości, jak o nim się mówi. Dzień później oczy ponownie skierujemy na Betlejem oraz na to, co się wydarzyło w tym miasteczku z rozkazu króla Heroda.  To wszystko sprawia, że oktawa Bożego Narodzenia pokazuje nam jak bardzo śmierć związana jest z życiem.

Dzisiaj słyszymy słowa: „Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Wytrwać do końca – to jest zadanie chrześcijanina. Nie tylko uwierzyć, że Jezus jest Synem Bożym, nie tylko przyjąć Go jako Pana i Zbawiciela, ale w tej wierności wytrwać do końca pomimo przeróżnych przeszkód i naszych ludzkich ograniczeń. Wytrwać do końca oznacza, być wiernym świadkiem Jezusa w każdym czasie.

Z greki „świadek” oznacza tyle co „męczennik”, więc bycie świadkiem/uczniem Chrystusa, nie raz będzie wiązało się z męczeństwem. Bycie tym, który rozpoznaje Jezusa i pokazuje go innym, niejednokrotnie będzie niezrozumiałe przez ludzi. Spojrzyjmy, więc dziś na swoje życie, by sprawdzić, czy naprawdę jesteśmy wierni Jezusowi. Nie tylko wtedy, gdy się nawracamy, idziemy do spowiedzi albo podejmujemy postanowienia poprawy, ale, czy jesteśmy wierni Chrystusowi w naszym codziennym życiu, nawet (a może zwłaszcza) wtedy, gdy jest to trudne. Jesteśmy wiernymi świadkami Jezusa przed najbliższymi? Jak wyglądają nasze świąteczne spotkania, jak wyglądał wigilijny wieczór?

Playlista na Boże Narodzenie 2023 tutaj.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska