STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: TOMASZ I FAUSTYNA. ROZWAŻANIE NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA, ROK B

Dobra Nowina: Tomasz i Faustyna. Rozważanie na Niedzielę Miłosierdzia, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Dzisiejsza, II Niedziela Wielkanocna jest świętem Miłosierdzia Bożego. To połączenie skłania nas, byśmy przyjrzeli się dwóm postaciom, jakie liturgia stawia nam dzisiaj przed oczy.

Pierwszą z nich napotykamy w słowie dzisiejszej Ewangelii. Jest nią święty Tomasz, którego nazywamy niewiernym. Nie był on z apostołami w dniu, w którym ukazał się im Zmartwychwstały Chrystus. Toteż nie uwierzył, gdy twierdzili, iż widzieli Go żywego. Tomasz domaga się znaku, dowodu. Chce dotykać Jezusowych ran. I rzeczywiście, po ośmiu dniach Zmartwychwstały Chrystus znowu ukazuje się apostołom. Tym razem Tomasz jest z nimi. Jezus spełnia Jego życzenie. I teraz Tomasz już wierzy, że Chrystus Zmartwychwstał.

Drugą postacią, o której dzisiaj myślimy, jest świętą siostra Faustyna Kowalska. To dzięki jej objawieniom dzisiaj obchodzimy święto Bożego Miłosierdzia. Jej postawa była całkowicie odmienna niż Tomasza. Ona uwierzyła, że widzi Jezusa. Nie domagała się cudownych znaków czy namacalnych dowodów nawet, gdy inni nie chcieli jej uwierzyć… Zadaj sobie dzisiaj pytanie: do kogo ci bliżej? Do Tomasz, który żąda znaków od Boga? Czy do Faustyny, która zaufała mimo wszystko?

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska