STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIĘKCZYNIENIE ZA ŁAGIEWNICKĄ ŚWIĄTYNIĘ I ZAWIERZENIE ŚWIATA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU

Dziękczynienie za łagiewnicką świątynię i zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu

17 sierpnia miała miejsce 21. rocznicę konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor łagiewnickiego Sanktuarium mówił:

– Serdecznie Was witam na naszym radosnym dziękczynieniu za dar tej świątyni. To dokładnie 21 lat temu tu na tym miejscu gościliśmy Ojca Świętego – świętego dziś Jana Pawła II. To On dokonał konsekracji tej świątyni. Przeznaczył ją na wyłączną chwałę i służbę Boga w Trójcy Jedynego, Boga Miłosiernego. Dziś dziękujemy za to wydarzenie i za to wszystko, co tu wydarzyło się w ciągu tych 21 lat. Dziękujemy za tych, którzy przyczynili się do wzniesienia tej pięknej budowli oraz za tych wszystkich, którzy sprawiają, że ona żyje, że tutaj przybywamy, aby korzystać ze źródeł miłosierdzia – z Eucharystii, z Sakramentu Pokuty, aby tutaj od Boga bogatego w miłosierdzie doznawać wszelkich łask.

W homilii ks. bp Jan Zając podkreślił rolę łagiewnickiego Sanktuarium, które przekazuje światu orędzie o miłosiernej miłości Boga. – Oto my, współczesny lud Boży, pod natchnieniem ducha, dziękujemy Bogu za to miejsce, w którym człowiek rozpoznaje, w duchu i w prawdzie, jasne przestrzenie swego serca oraz poznaje cienie swojego grzechu – powiedział i dodał: – Niech Pan będzie uwielbiony za każde przystąpienie do Sakramentu Pokuty, gdzie w ogniu Bożego Miłosierdzia ludzkie serca pałają gorącym pragnieniem nawrócenia, a każdy kto szuka nadziei, znajdzie ukojenie i radość sięgającą wieczności.

Bp Zając wspominał, że 21 lat temu rozmodlony Papież polecał, aby łagiewnicka świątynia była miejscem modlitwy na zawsze, wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata. – A szczególnym ubogaceniem przestrzeni modlitwy w tym miejscu stała się Kaplica Wieczystej Adoracji, w której zapłonął ogień miłosierdzia, zapalony przez Apostoła Modlitwy na progu przejścia do Domu Ojca. Wtedy przekazał nam ostatnie przesłanie i pisał wtedy do nas, a dziś z Domu Ojca nam przekazuje: „Nic tak jak eucharystyczna obecność Pana nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei”.

Jak mówił bp Jan Zając, wraz z zawierzeniem świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II rozpoczął się nowy etap w historii zbawienia. – Każdy człowiek i cały świat został na nowo złożony w sercu Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym. I tak rozpoczęła się nieustanna modlitwa niosąca nadzieję wszystkim mieszkańcom ziemi i błogosławione dzieło prowadzenia świata ku źródłom nadziei – zaznaczył kaznodzieja, dodając, że tak spełniło się marzenie św. Siostry Faustyny, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi.

Bp Zając kończąc homilię mówił, że dziś na nowo podejmujemy w Łagiewnikach testament św. Jana Pawła II i zadanie głoszenia orędzia, tak by cały świat zrozumiał, że „tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście”.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium
ZOBACZ TAKŻE