STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIEŁO POMOCY ŚW. OJCA PIO: NIE SCHODZIMY Z WARTY I JESTEŚMY Z TYMI, DLA KTÓRYCH DZIEŁO ISTNIEJE

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio: nie schodzimy z warty i jesteśmy z tymi, dla których Dzieło istnieje

Pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie starają się dostosować do dynamicznej sytuacji i obowiązujących zasad, a przy tym wsłuchiwać w potrzeby pań i panów bez domu. - Jedno jest pewne, nie schodzimy z warty i jesteśmy z tymi, dla których Dzieło istnieje - osobami bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością – zapewnia Justyna Nosek.
Aktualnie w Centrum Dzieła przy ul. Smoleńsk 4 przez sześć dni w tygodniu (oprócz czwartku) wydawane są kanapki i ciepłe napoje, a także paczki żywnościowe, aby ograniczyć do niezbędnego minimum konieczność przemieszczania się po mieście. Ze względu na ostatnio mroźne dni rozpoczęto także wydawanie czapek, szalików i rękawiczek. Każdej niedzieli przy Smoleńsk 4 ok. 150 osób częstowanych jest ciepłą zupą.

Pracownicy kapucyńskiej organizacji charytatywnej codziennie rozwożą także ciepłą zupę do ogrzewalni dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Wielickiej w Krakowie, a do placówki przy ul. Rozrywki – czystą odzież.

Działająca w Centrum Dzieła Kuchnia Społeczna s. Samueli jest w chwili obecnej zamknięta. Ekipa kuchni gotuje jednak obiady, a wolontariusze Dzieła i bracia kapucyni dowożą je do 30 starszych i schorowanych osób.

– We wszystkich powyższych działaniach pomagają nam niestrudzenie bracia kapucyni – kapłani, bracia zakonni i bracia z seminarium – podkreśla Justyna Nosek, która zaznacza, że wszystkie prowadzone przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio działania podejmowane są z należytą rozwagą i troską o bezpieczeństwo oraz ochronę pracowników oraz pań i panów bez domu, którym organizacja stara się nieść pomoc, otuchę i pokrzepienie.

– Posługujemy w rękawiczkach i maskach, na bieżąco dezynfekujemy wszystkie powierzchnie. Przechodzące do nas osoby są wpuszczane pojedynczo i zachowują przynajmniej metrowe odstępy, stojąc w kolejce; z każdą z nich wypełniamy ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz mierzona jest temperatura – wylicza Justyna Nosek.

Oprócz prowiantu w Dziele rozdawane są także karteczki z numerem telefonów, pod który można się kontaktować z pracownikami organizacji w razie trudności zdrowotnych lub żywieniowych.

Epidemia zmusiła Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie do zawieszenia dyżurów w łaźni. Organizacja chce ją jak najszybciej ponownie uruchomić, by dać paniom i panom bez domu możliwość wzięcia kąpieli. Aby było to możliwe, potrzebne są środki ochronne dla osób posługujących w łaźni: kombinezony, półmaski filtrujące, okulary ochronne, rękawiczki nitrylowe oraz środki do dezynfekcji. Koszt zestawu ochronnego to 246 zł, a potrzeba kilkuset. Dzieło apeluje o pomoc w tej sprawie. Darowizny można kierować na konto organizacji.


Nr konta Bank Pekao SA:
74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla Darczyńców z zagranicy Bank BGŻ BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001
SWIFT/BIC: PPABPLPK
Tytuł przelewu: Środki ochronne – darowizna charytatywna


Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Fot. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Galeria

ZOBACZ TAKŻE