Już w najbliższą niedzielę w Wilnie rozpocznie się VI Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia (WACOM) pod hasłem „Budujemy Miasto Miłosierdzia". W wydarzeniu weźmie udział delegacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, na czele której stoi ks. Zbigniew Bielas. W poniedziałek, 8 czerwca zostanie przekazany Dzwon Nadziei, który został poświęcony dla Wilna w czasie tegorocznego Święta Miłosierdzia.
– Kraków i Wilno to dwa miasta miłosierdzia. Łączy nas Boże Miłosierdzie i św. Siostra Faustyna, która przebywała w klasztorach Zgromadzenia w obydwu tych miastach. Chcemy więc budować most miłosierdzia pomiędzy naszymi miastami, a dźwięk tego dzwonu będzie nam o tym przypominał – mówi ks. Zbigniew Bielas. – To już osiemnasty Dzwon Nadziei, który był poświęcony w naszym sanktuarium. Poprzednie trafiły m. in. do Australii, Brazylii, na Filipiny, Burkina Faso, Ugandy, Tanzanii, Samoa, Wyspy Tonga, na Ukrainę i na Kahlenberg w Wiedniu – dodaje.
Na obecnym dzwonie zostały umieszczone napisy: Dzwon Nadziei (po polsku i po litewsku), Kraków-Vilnius 2026 – Miasta Miłosierdzia oraz „Boże Ojcze Miłosierny… Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka” – fragment z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w języku polskim /I część/ i litewskim /II część/. Na dzwonie znajduje się też logo Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie oraz napis „Jezu, ufam Tobie” w trzech językach: litewskim, polskim i angielskim.
Wilno, miasto w którym Pan Jezus objawił Siostrze Faustynie w 1935 roku koronkę do Miłosierdzia Bożego, zostało wybrane na miejsce spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata. W programie Kongresu znajdują się celebracje eucharystyczne, modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, konferencje tematyczne oraz świadectwa. W poniedziałek, 8 czerwca konferencję do uczestników wygłosi kard. Grzegorz Ryś.
Przypomnijmy, że II Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia (WACOM) w 2011 roku odbywał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.