STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ DO CZŁONKÓW APOSTOLATU MARGARETKA: DZIĘKUJĘ WAM ZA MODLITWĘ, KTÓRA JEST POTRZEBNA WSZYSTKIM KSIĘŻOM

Kard. Stanisław Dziwisz do członków Apostolatu Margaretka: Dziękuję wam za modlitwę, która jest potrzebna wszystkim księżom

- Wszyscy pragniemy, by Kościół promieniował świętością i do świętości prowadził. Jednym z ważnych warunków tej świętości są dobrzy, mądrzy i pobożni księża. Wierzę mocno, że dzięki waszej modlitwie takich kapłanów będzie więcej - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas, powitał pielgrzymów. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który wspominał, że przybywał do Łagiewnik wielokrotnie w czasie okupacji. Kustosz wyraził radość z tego, że Sanktuarium jest wypełnione pielgrzymami, którzy przez wstawiennictwo św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II będą modlili się za kapłanów. Powitał kardynała, którzy przewodniczył Mszy św. – Radujemy się, że w roku jubileuszu 25-lecia biskupstwa i 60-lecia kapłaństwa ksiądz kardynał modli się z tymi, którzy nieustannie wspierają biskupów i kapłanów swymi modlitwami – powiedział. Powitał także bp. Roberta Chrząszcza i zebranych kapłanów, duszpasterzy oraz członków Apostolatu Margaretka. – Wyrażamy wam wdzięczność i w czasie tej Mszy św. chcemy wam podziękować – podkreślił.

– Gdy wszedłem i zobaczyłem sanktuarium wypełnione przez pielgrzymów i kapłanów, pomyślałem, że na pewno jest z nami św. Jan Paweł II – pokreślił kardynał na początku Eucharystii. W homilii przypomniał początki Apostolatu Margaretka, zainicjowanego w 1981 r. w Kanadzie. Wskazał, że cele tego ruchu obejmują cztery wymiary. Jego członkowie modlą się o jedność kapłanów ze swym biskupem i księży między sobą. To ważna intencja, ponieważ biskup potrzebuje wsparcia księży, a księża w jedności z biskupem głoszą Ewangelię i sprawują sakramenty.

Kolejną intencją, w jakiej modlą się członkowie apostolatu jest dobra współpraca między kapłanami i świeckimi. Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że synodalność polega na tym, by księża uczyli się słuchać świeckich, a świeccy wspierali duszpasterzy. – By ta współpraca oparta była na zdrowych zasadach, z poszanowaniem każdej osoby i w duchu wspólnej troski o parafię, a nie o władzę, konieczne jest wzywanie Ducha Świętego, który jest sprawcą prawdziwej jedności – wskazał.

Celem Apostolatu jest także wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Kardynał przyznał, że młodym coraz trudniej jest usłyszeć Boży głos, rozeznać go i za nim podążać. – Wasza modlitwa jest bardzo ważna jako pomoc dla tych, którzy wciąż się wahają, zmagają z pytaniami o przyszłość lub obawiają się tej drogi życia – zauważył.

Podkreślił, że głównym celem Apostolatu Margaretka jest modlitwa za księży. Zauważył, że jest w niej bardzo istotna systematyczność, dzięki której kapłan jest nieustannie objęty troską. Ważne jest także to, że członkowie modlą się za konkretnego, znanego im kapłana. – Wierzę, że pomoc płynąca z waszej modlitwy jest wtedy bardziej konkretna i wymierna, bo często wiecie, jakie sprawy w życiu danego księdza potrzebują szczególnej Bożej pomocy, szczególnej ingerencji Ducha Świętego – powiedział kardynał. Dodał, że kapłani często wiedzą o wsparciu i pomaga im ta świadomość.

Przypomniał, że od samego początku patronką Apostolatu Margaretka jest Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Maryja jest szczególną opiekunką Kościoła, o czym dobrze wiedział św. Jan Paweł II, streszczając całe swe życie i kapłaństwo w dewizie Totus Tuus – cały Twój, Maryjo. – Wybierając Maryję na opiekunkę waszego apostolatu, składacie w Jej ręce losy tych konkretnych księży, za których się modlicie, a nie ma lepszych rąk, w które można je powierzyć – zauważył kardynał.

Na zakończenie powiedział, że nie może pominąć najbardziej aktualnego wymiaru tej modlitwy. Stwierdził, że w ostatnich latach i tygodniach słyszy się o wielu trudnych i bolesnych sytuacjach związanych z księżmi. Zauważył, że nie jest łatwo modlić się za kapłanów, którzy zdradzają kapłańskie ideały. – Dziękuję wam, że pomimo tych sytuacji nie rezygnujecie z waszej modlitwy. Ona jest teraz potrzebna jeszcze bardziej. Potrzebna jest przede wszystkim tym księżom, którzy z poświęceniem i oddaniem służą na co dzień w waszych parafiach. Modlitwą pokazujecie im, że ich kapłaństwo jest dla was ważne i chcecie z tej posługi korzystać – powiedział. Stwierdził, że ta modlitwa dodaje sił wielu kapłanom, którzy muszą stawiać czoła oskarżeniom, choć sami nie zawinili. – Jeśli możecie, pomódlcie się również za tych, którzy zdradzają kapłaństwo, prosząc Boga o łaskę opamiętania dla nich – poprosił kardynał.

Wyraził radość z tego, że członkowie apostolatu wzięli udział w pielgrzymce, by wspólnie modlić się za księży. – Wszyscy pragniemy, by Kościół promieniował świętością i do świętości prowadził. Jednym z ważnych warunków tej świętości są dobrzy, mądrzy i pobożni księża. Wierzę mocno, że dzięki waszej modlitwie takich kapłanów będzie więcej – powiedział kardynał i na zakończenie wraz z zebranymi prosił Boga za księżmi, słowami modlitwy św. Jana Pawła II.

Po Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz oraz ks. Zbigniew Bielas w ramach podziękowania otrzymali margaretkę, zapewniającą o ciągłej modlitwie.

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się w Centrum Jana Pawła II. Następnie pielgrzymi procesyjnie pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie konferencję wygłosił krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka, ks. Bogusław Nagel. Uroczystej Eucharystii w Sanktuarium przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Pielgrzymkę zakończono koronką do Bożego miłosierdzia.

8. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuariów św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie 14.10.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE