STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ: DZIŚ, WSPARTY WASZĄ LICZNĄ OBECNOŚCIĄ, WIELBIĘ BOGA ZA DWADZIEŚCIA PIĘĆ LAT BISKUPSTWA

Kard. Stanisław Dziwisz: Dziś, wsparty waszą liczną obecnością, wielbię Boga za dwadzieścia pięć lat biskupstwa

- Dziś, wsparty waszą liczną obecnością, wielbię Boga za dwadzieścia pięć lat biskupstwa, którego początek wiąże się z konsekracją, udzielonej mi przez Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra 19 marca 1998 roku. Tak zaczął się nowy etap mojej posługi w Kościele, w Rzymie i Krakowie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz na skończenie jubileuszowej Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie-Białych Morzach.

Publikujemy pełną treść podziękowań Kardynała Stanisława Dziwisza :

Na zakończenie Mszy świętej pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli, aby razem ze mną podziękować Bogu za świętego Jana Pawła II. Kilka dni temu minęła dziewiąta rocznica jego uroczystej kanonizacji. Dokonał jej Ojciec Święty Franciszek, którego w tych dniach gości pobratymczy naród węgierski.

Zgromadziliśmy się w miejscu uświęconym modlitwą i pracą Karola Wojtyły. Na tej ziemi dorastał do podjęcia służby Kościołowi i światu. Przypadło mi służyć u jego boku przez trzydzieści dziewięć lat, za co dziękuję Bogu, Panu dziejów i ludzkich losów.

Dziś, wsparty waszą liczną obecnością, wielbię Boga za dwadzieścia pięć lat biskupstwa, którego początek wiąże się z konsekracją, udzielonej mi przez Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra 19 marca 1998 roku. Tak zaczął się nowy etap mojej posługi w Kościele – w Rzymie i Krakowie.

Dziękuję dziś Ojcu Świętemu Franciszkowi za błogosławieństwo, które otrzymałem od niego z okazji jubileuszu. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do naszego Metropolity Arcybiskupa Marka za zorganizowanie i pokierowanie dzisiejszą uroczystością. Dziękuję Prymasowi Seniorowi Arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi za wygłoszone słowo Boże. Dziękuję za obecność Braciom w biskupstwie, wywodzącym się z naszej Archidiecezji i to podziękowanie składam na ręce Kardynała Kazimierza Nycza. Wszystkim Arcybiskupom i Biskupom, tak z Polski, jak i z innych krajów, wyrażam wielką wdzięczność. Kieruję szczególne pozdrowienia i wyrażam wdzięczność Arcybiskupowi Janowi Babjakowi ze Słowacji oraz Arcybiskupowi Renato Boccardo z Italii. Dziękuję księżom Dziekanom i wszystkim duszpasterzom. Cenię sobie waszą obecność i życzliwą pamięć.

Szczere podziękowania kieruję do Władz Miasta Krakowa z Panem Prezydentem oraz do Władz wojewódzkich i samorządowych z  Panem Marszałkiem. Znacząca jest dziś obecność pośród nas świata akademickiego, tak bliskiego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Pozdrawiam i wyrażam wdzięczność wszystkim na czele z Rektorami.

Tak zwane ‘Środowisko” kardynała Karola Wojtyły – Jana Pawła II zawsze było i pozostaje wierne osobie Ojca Świętego i jego dziedzictwu. Dzisiaj jest też z nami. Wiem, że również ono przeżywa głęboko niesprawiedliwe posądzenia, jakie w ostatnich miesiącach skierowano pod adresem świętego Papieża. Publiczne manifestacje w wielu polskich miastach pokazały, że naród myśli inaczej, staje w obronie najwyższego autorytetu moralnego Jana Pawła II i nie godzi się na niszczenie go, wszak stanowi on ważną część historii oraz tożsamości polskiego narodu.

Pozdrawiam wszystkich obecnych dzisiaj w tej świątyni, a wśród nich kapłanów, osoby konsekrowane, przedstawicieli instytucji i środowisk, a także zespoły artystyczne. Zasłużone Bractwo Kurkowe i Rycerzy Św. Jana Pawła II.   Dziękuję również wszystkim wiernym, braciom i siostrom, którzy licznie uczestniczą w niedzielnej Eucharystii sprawowanej w krakowskim Sanktuarium świętego Jana Pawła II.

Saluto gli amici Italiani e ringrazio cordialmente per la Vostra fedeltá a San Giovanni Paolo II e per tutta l’attivitá che svolgete per mantere viva la Sua memoria.

Na koniec dziękuję mojej Rodzinie oraz przyjaciołom za stałą pamięć i duchowe wsparcie.

Wszystkim mówię dziś z całego serca: Bóg zapłać za wszystko!