STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONCERT PAMIĘCI KSIĘDZA KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO

Koncert pamięci Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego

W niedzielę, 29 września o godz. 20.00 w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 w Krakowie, odbędzie się uroczysty koncert z cyklu „Wielcy mistrzowie wielkiemu Kardynałowi” upamiętniającego postać ks. kardynała Franciszka Macharskiego.
Arcybiskup metropolita krakowski ks. Kardynał Franciszek Macharski był miłośnikiem muzyki poważnej i częstym słuchaczem koncertów w tym właśnie kościele. Był nierozerwalnie związany z Krakowem. W grudniu 2015 roku otrzymał odznaczenie Cracoviae Merenti przyznawane osobom wybitnie zasłużonym dla miasta. Wybitny mąż stanu i wybitny człowiek, Kardynał był zarazem nadzwyczaj skromny i życzliwy. Odszedł 2-go sierpnia 2016 roku w jednym z krakowskich szpitali. Dzwon Zygmunt obwieścił miastu Jego śmierć. Dla wielu współmieszkańców, bo jak sam o sobie mówił, jest tylko zwykłym obywatelem Krakowa, jego odejście było wielką stratą. Utracili nie tylko duszpasterza, ale także wielki autorytet. W trzecią rocznicę Jego śmierci w tym właśnie kościele, w którym tak często był “zwykłym słuchaczem” odbędzie się koncert dla uczczenia pamięci tego wielkiego Krakowianina.

W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki cerkiewnej w wykonaniu jednego z najwybitniejszych zespołów chóralnych kultywujących staroruskie i bizantyjskie tradycje sztuki wokalnej, Chóru Cerkiewnego Moskiewskiego Patriarchatu „Drewnerusskij Raspiew” pod kierownictwem artystycznym Anatolija Grindenko. Chór został założony w 1983 roku w Zagorsku (obecnie Siergijew Posad) w Ławrze Troicko-Siergijewskiej (klasztor św. Trójcy pod wezwaniem św. Sergiusza), jednym z najważniejszych ośrodków religijnych Rosji. Przeważającą część repertuaru stanowią anonimowe śpiewy cerkiewne z XVI-XVII wieku. Z 12. osobowym zespołem aktywnie współpracują liczni paleografowie muzyczni m.in. M. Bogomołowa, V. Martynow, A. Konotop. Dzięki licznym koncertom i nagraniom płytowym chór zyskał popularność w kraju i za granicą. W 1988 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Wystąpił w większości krajów europejskich, a w roku 2005 zadebiutował w USA występem w nowojorskim Lincoln Center.

Cykl „Wielcy mistrzowie wielkiemu Kardynałowi” zainaugurowany został uroczystym koncertem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie w pierwszą rocznicę śmierci ks. kardynała Franciszka Macharskiego, 11-go sierpnia 2017 roku. Program wypełniła „Missa Dominica” Nicholasa Ludforda, kompozytora angielskiego epoki Tudorów, w wykonaniu brytyjskiego chóru chłopięcego Trinity Boys Choir pod dyrekcją Davida Swinsona. Koncert był polską premierą dzieła Ludforda. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Muzyka w Opactwie.

bilety do nabycia na stronie internetowej: www.bilety24.pl

Galeria

ZOBACZ TAKŻE