STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „KOŚCIÓŁ MARIACKI W KRAKOWIE. 800 LAT HISTORII”, CZYLI BAZYLIKA, JAKIEJ JUŻ NIE MA

„Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii”, czyli Bazylika, jakiej już nie ma

„Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii” to najnowsza publikacja poświęcona krakowskiej farze, której autorami są prof. Marek Walczak i Krzysztof Czyżewski. Monografia, zilustrowana fotografiami Pawła Gąsiora, wpisuje się w obchody jubileuszu 800 – lecia parafii Mariackiej.




W czwartek przy bazylice Mariackiej w Krakowie odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone najnowszej publikacji Wydawnictwa Mariackiego „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii”. Autorami pozycji, przedstawiającej znane i nieznane fakty oraz ciekawostki, dotyczące jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Krakowa, są historycy, prof. Marek Walczak i Krzysztof Czyżewski. Całość dopełniają fotografie wykonane przez Pawła Gąsiora.

Archiprezbiter mariacki, ks. dr Dariusz Raś, na początku spotkania dziękował twórcom, ale też wszystkim osobom wspierającym wydanie książki i bazylikę Mariacką na co dzień. Podkreślał, że najnowsza publikacja powstała na wzór podobnych wydawnictw, poświęconym najpiękniejszym świątyniom w Europie. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że dorównaliśmy pięknem szaty graficznej, ale też pięknem opowieści do takich miejsc jak Florencja czy Gandawa – mówił proboszcz bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Monografia „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii” łączy w sobie cechy stylu naukowego i popularnego. Taki był też cel jej autorów. – Ta książka jest pewnym ewenementem na naszym rynku wydawniczym. Takich albumów, książek, popularyzujących wiedzę jest trochę w Polsce, ale my staraliśmy się połączyć różne typy publikacji. Przede wszystkim chcieliśmy, aby w miarę kompetentny tekst szedł w parze z dobrej jakości ilustracjami, które dają pojęcie o wnętrzu kościoła, o dziełach, które można tutaj oglądać. To nie jest proste – tłumaczył prof. Marek Walczak.

Krzysztof Czyżewski podkreślał, że szczególnie zależało im na stworzeniu opowieści, która służyłaby przede wszystkim zrozumieniu, a nie jedynie promocji. – Nam chodzi nie o dostarczenie towaru, ale o dostarczenie osobom zainteresowanym tekstu i obrazu, który służy zrozumieniu. To, co państwo będziecie mogli przeczytać w tym albumie, to jest wynik wielu lat doświadczeń, polegających na fizycznym zapoznawaniu się z tym miejscem, ale to jest też połączone z refleksją, z zastanawianiem się nad tym miejscem – mówił historyk.

Szczególną rolę w albumie odgrywają fotografie. Ich autorem jest Paweł Gąsior. Mówiąc o projekcie, dziękował przede wszystkim za możliwość pracy z wyjątkowymi ludźmi i z wyjątkowym miejscem. – Robiłem zdjęcia o różnych porach i są naprawdę różne. Ten obiekt żyje. O każdej porze dnia wygląda inaczej i o każdej porze roku wygląda inaczej. To jest wyjątkowe i bardzo trudne dla fotografa, bo bardzo trudno zdecydować się na jedno światło. Ja miałem tę okazję, żeby w zupełnie nietypowych porach obcować z tym obiektem. To wyjątkowe miejsce – dzielił się podczas spotkania promocyjnego fotograf.

To, co zdaniem autorów wyróżnia pozycję od innych na rynku wydawniczym, to pokazanie krakowskiej fary taką, jakiej nie możemy jej już poznać. – Postanowiliśmy pokazać kościół Mariacki, jakiego już nie ma, a jakim on był. To przy okazji było też odkrywanie tego kościoła. Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, że to niekończąca się historia. Kolejne pokolenia badaczy będą mogły na nowo odkrywać i opisywać ten kościół – zauważał prof. Walczak. Oprócz fotografii Pawła Gąsiora, czytelnicy, dzięki obszernej ikonografii, archiwalnym zdjęciom i dokumentacji, przedstawiającej dzieła, które pierwotnie znajdowały się w świątyni, ale uległy rozproszeniu, będą mogli poznawać bazylikę Mariacką na nowo.

Podczas spotkania głos zabrał także poprzedni archiprezbiter mariacki, ks. inf. Bronisław Fidelus. Kapłan, który od przeszło 50 lat związany jest z krakowską farą, dziękował twórcom monografii za ich podejście do tego niezwykłego miejsca. – Co podziwiałem, obserwując Waszą pracę? Wyście robiąc to wszystko, traktowali kościół jeszcze jako budynek sakralny. Czuć było, że traktujecie kościół Mariacki jako świątynię omodloną przez tyle wieków i za to wam dziękuję – mówił emerytowany proboszcz bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Publikacja „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii” wpisuje się w obchody jubileuszu ośmiu wieków istnienia parafii Mariackiej i dostępna jest w zakrystii świątyni.

Spotkanie promocyjne książki „Kościół Mariacki w Krakowie. 800 lat historii" przy Bazylice Mariackiej w Krakowie 23.02.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE