STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LIST METROPOLITY ARCYBISKUPA MARKA JĘDRASZEWSKIEGO ZAPRASZAJĄCY NA XXXVIII KRAKOWSKĄ PIESZĄ PIELGRZYMKĘ NA JASNĄ GÓRĘ

List Metropolity Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zapraszający na XXXVIII Krakowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

Ukochani Archidiecezjanie!

Po zakończonym roku szkolnym i akademickim przyszedł czas wakacji, który daje nam możliwość do odpoczynku od codziennych obowiązków i zadań. W tym czasie wielu z nas pozostawi swoje rodzinne strony i wyruszy w świat, aby podziwiać jego piękno i odkrywać, jak wielki jest Ten, który ten świat stworzył. Serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w tegorocznej 38. Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę, która obędzie się w dniach 6-11 sierpnia. Pielgrzymi z okolic Chrzanowa, Suchej Beskidzkiej, Mszany Dolnej, Myślenic, Gdowa, Niepołomic, Skawiny i Bochni wyruszą po odprawionych Mszach świętych w swoich kościołach stacyjnych. Uczestnictwo w pieszej pielgrzymce to za każdym razem nowe przeżycie duchowe. Podczas drogi jest bowiem czas na spotkanie z Boskim Mistrzem podczas Eucharystii, modlitwy połączonej często ze śpiewem oraz w sakramencie pokuty i pojednania.

W tym roku do stóp Czarnej Madonny będziemy pielgrzymować pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Podczas kolejnych dni pielgrzymki pragniemy podjąć refleksję nad naszą relacją z Osobą Ducha Świętego i Jego darami, jak również chcemy dostrzec Jego charyzmaty i zdolności, które pozwalają umiejętnie budować wspólnotę i odkrywać na nowo własną tożsamość chrześcijańską.

W świętym czasie pielgrzymowania pragniemy modlić się za Kościół, którego prowadzi Duch Święty, za Ojca Świętego Franciszka, za wszystkich biskupów i kapłanów, a także o liczne powołania do stanu duchownego i zakonnego. Będziemy także dziękować Bogu za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II w 40. rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Na naszym pielgrzymim szlaku będzie nam towarzyszyć beatyfikowana 28 kwietnia br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach błogosławiona Hanna Chrzanowska. Ta świecka pielęgniarka pokazała swoim życiem, w jak głęboką relację ze swoim Stwórcą może wejść człowiek. Ówczesny kardynał Karol Wojtyła podczas Mszy św. pogrzebowej mówił: „Dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas taka, jaka byłaś – z tą Twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem”. Ów żar, który napełniał duszę i serce bł. Hanny, niech udziela się wszystkim, którzy przez swój udział w pielgrzymce pragną pogłębić swoją więź z Bogiem. Niech przykład jej świętego życia uświadomi nam, do jak wielkich rzeczy został powołany każdy z nas.

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach zaborów. Podczas pieszej pielgrzymki, przemierzając kolejne kilometry naszej ojczystej ziemi, polecać będziemy Bogu, naszemu Ojcu, przez ręce Matki Bożej, losy Polski i Polaków. Pragniemy wspólnie prosić Boga, abyśmy skarb wolności, którym dane jest nam obecnie się radować, potrafili zachować w sobie i przekazać go przyszłym pokoleniom.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w tegorocznej 38. Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Niech czas przeżyty na pielgrzymim szlaku pozwoli Wam na nowo okryć radość wypływającą z naszej wiary.

Na czas przygotowań do pielgrzymki z serca Wam wszystkim, Drodzy Siostry  i Bracia, błogosławię

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 5 czerwca 2018 r.