STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ W BAZYLICE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia

– Wielki Piątek to dzień, który odmienia losy ludzkości – zauważył bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w czasie liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

Bp Zając przypomniał, że w tym szczególnym dniu Kościół przepełniony bólem nie sprawuje Eucharystii. – Dziś rozpamiętujemy Mękę Pańską, ale również cierpienia wszystkich mężczyzn i kobiet z wszystkich epok. Ból i krew znaczą całą ludzką historię. Cierpienie znaczy również dzieje współczesne – mówił.

Kaznodzieja postawił pytanie: czy można zachować spokój wobec niepokojących zbrodni i zamachów wymierzonych przeciw ludzkiemu życiu, zwłaszcza na życie słabego i bezbronnego człowieka? – Obok dawnych plag pojawiają się dziś plagi nowe, przybierające niepokojące rozmiary. I oto na takim globie ziemskim staje krzyż, którego szczególną pochwałę głosi dzisiejsza liturgia – zaznaczył i dodał, że właśnie dobiega kresu Wielki Piątek. – Ciało zostało złożone do grobu. Zapanowała cisza. Przed opieczętowanym kamieniem Kościół modli się i z wiarą głosi: „Nie zna śmierci Pan żywota”. Dlatego w ciemnościach już rozbłyska chwała Zmartwychwstania. Bo zaiste, „nie zna śmierci Pan żywota” – zakończył bp Jan Zając.

Po Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, który znajduje się w  Kaplicy Męki Pańskiej

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach