STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ: BROŃ WIARY, ŻYJ W POKOJU I MÓDL SIĘ

Liturgia stacyjna w Kościele Matki Bożej Różańcowej: Broń wiary, żyj w pokoju i módl się

– Kiedy z racji wyższego dobra nie możemy przychodzić do świątyni, nasze domy powinny być kościołem – mówił podczas stacyjnej Eucharystii proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, ks. Ireneusz Okarmus.
W homilii, ksiądz proboszcz przypomniał, że w piątek IV tygodnia Wielkiego Postu rzymskim kościołem stacyjnym jest bazylika św. Euzebiusza. – Św. Euzebiusz na dzisiejsze dni daje nam ważne przesłanie – podkreślił i zaznaczył, że św. Euzebiusz niezachwianie bronił prawd wiary i odznaczał się głęboką pobożnością. Dodał, że przebywając na wygnaniu, pisał do swoich diecezjan, umacniając ich w trudnościach i zwracając uwagę na fakt, że ich prawdziwą ojczyzną jest niebo. – Euzebiusz wzywa do obrony niezmiennego depozytu wiary. Mówi: żyjcie w zgodzie (…) i bądźcie wytrwali na modlitwie – powiedział ks. Okarmus. – My, wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, jako naszego Pana i Boga, niejako zobowiązujemy się do tego, by bronić prawdy. (…) Czasy, w których nam przyszło żyć, kiedy jesteśmy pełni lęku o nasze życie i zdrowie, kiedy nie wiemy, co się wydarzy, obligują nas do wytrwałości w modlitwie. Kiedy z racji wyższego dobra, nie możemy przychodzić do świątyni, nasze domy powinny być kościołem – zakończył.

Kościołem stacyjnym w piątek IV tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Euzebiusza. Świątynia wznosi się nad domem kapłana rzymskiego o tym samym imieniu, który z rozkazu Konstancjusza II został skazany na śmierć głodową przez zamurowanie we własnym domu. Papież Liberiusz wzniósł kościół na cześć św. Euzebiusza i konsekrował go w 357 roku. Na placu przed świątynią znajduje się figura Matki Bożej umieszczona tam w 1954 roku – w stulecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu w Krakowie odpowiada tego dnia kościół Matki Bożej Różańcowej na Piaskach Nowych. Parafia została utworzona w 1992 roku. Kościół wybudowano w latach 1993-1997, a konsekrowano w 2003 r. Budowla cechuje się prosto zamkniętym prezbiterium, masywną kruchtą oraz niską wieżą, niemalże całkowicie wkomponowaną w bryłę kościoła.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE