STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MATKA OLGA PODSADNIA PRZEŁOŻONĄ GENERALNĄ ZGROMADZANIA SIÓSTR SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO

Matka Olga Podsadnia przełożoną generalną Zgromadzania Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego

Matka Olga Podsadnia została wybrana Przełożoną Generalną Zgromadzania Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego na kolejną kadencję.
W trzecim dniu obrad tj. 6 lipca 2022 r., Kapituły Generalnego Zwyczajnego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, Siostry Delegatki wybrały przełożoną generalną Zgromadzenia, którą po raz drugi została Matka Olga Podsadnia, a także nowy zarząd generalny, który obecnie tworzą:

  • Matka Olga Podsadnia – przełożona generalna
  • Siostra Margerita Gruca – wikaria generalna i I radna
  • Siostra Auxilia Felisiak – II radna
  • Siostra Dawida Kaszuba – III radna
  • Siostra Serafia Pajerska – IV radna i sekretarka generalna
  • Siostra Dolores Dybaś – ekonomka generalna

Matka Olga Podsadnia ma 59 lat, pochodzi z Archidiecezji Częstochowskiej. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1982 r. i 8 lat później złożyła profesję wieczystą. W 1993 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W Zgromadzeniu pełniła obowiązki: katechetki, odpowiedzialnej za bursę dla studentek w Krakowie, przełożonej sióstr w Genzano di Roma we Włoszech, a w latach 2004-2010 urząd wikarii generalnej. Siostra Olga była postulatorem procesu beatyfikacyjnego współzałożycielki Zgromadzenia Matki Klary Szczęsnej, beatyfikowanej w 2015 r. w Krakowie. Od 1 czerwca 2016 r. pracowała w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie. Od 13 lipca 2016 r. przez sześć lat pełniła urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia.

Wybór nowego zarządu generalnego poprzedziła Msza św. wotywna o Duchu Świętym, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz, który uczestniczył także w części wyborczej obrad. Wraz z Księdzem Biskupem Robertem Mszę św. w intencji dobrego wyboru przełożonej generalnej i jej rady sprawowali: o. dr Piotr Cuber OFMConv, gwardian klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Krakowie; ks. Maciej Ziembicki z archidiecezji warszawskiej i ks. Maciej Radzikowski z diecezji warszawsko-praskiej.

Motywem przewodnim XX Kapituły Generalnej Zwyczajnej, która odbywa się w Krakowie są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,16), a także słowa z Listu św. Pawła do Koryntian: „Miłość przynagla nas”.

W spotkaniu biorą udział siostry z Polski, Ukrainy, Francji, Włoch, USA i z Boliwii.

Źródło i foto | sercanki.org.pl
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE