STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „MÓWISZ NAM: „KOCHAM”, WIĘC CHCESZ NAS KARMIĆ…” – POSŁUCHAJ OFICJALNEJ WERSJI HYMNU KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO W ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

„Mówisz nam: „kocham”, więc chcesz nas karmić…” – posłuchaj oficjalnej wersji hymnu Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej

Muzyka i śpiew pomagają głębiej przeżywać Mszę św., zrozumieć prawdy eucharystyczne oraz lepiej wyrazić modlitwę, więc skomponowanie, a później wykonywanie hymnu wydaje się jednym z podstawowych zadań pozwalających lepiej przygotować się do Kongresu Eucharystycznego.

Rozpoczynający się Mszą Krzyżma Świętego Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej bazuje na słowach Jezusa zaczerpniętych z 28. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza.

–„Jestem z Wami” to zapewnienie Jezusa o obecności pośród ludzi, które urzeczywistnia się w czasie Mszy Świętej – mówi przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, a zarazem kompozytor muzyki hymnu, ks. Grzegorz Lenart. – Wynika z wielkiej miłości Boga do człowieka. Nie ma bowiem większej miłości jak oddać życie za przyjaciół swoich.

O tym właśnie opowiada hymn kongresu. Tekst niejako oplata różne aspekty, przez które każdy człowiek ma możliwość zauważyć kierowaną do niego konkretnie Bożą miłość. Wszystko natomiast unaocznia się w czasie Najświętszej Ofiary – bezkrwawej pamiątki zbawczej ofiary Chrystusa na krzyżu.

Uroczysta premiera hymnu odbędzie się podczas inauguracji kongresu Mszą Krzyżma Świętego w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego na krakowskich Białych Morzach. Tekst otrzymał imprimatur Kurii Metropolitalnej w Krakowie, więc pieśń można wykorzystywać w czasie Mszy św. oraz innych nabożeństw.

– Niektóre hymny eucharystyczne weszły na stałe do repertuary pieśni liturgicznych i są bardzo chętnie śpiewane przez wiernych. Mam tutaj na myśli choćby pieśni „Panie pragnienia ludzkich serc” – hymn kongresu eucharystycznego w Filadelfii z 1976 – lub „Panie dobry jak chleb” – hymn kongresu eucharystycznego w Polsce z 1987. Gorąco wierzę, że również hymn Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej zagości na stałe wśród pieśni liturgicznych wykonywanych podczas Mszy św. – dodaje ks. Grzegorz Lenart.

Autorem słów pieśni „Kochasz nas, Jezu” jest ks. Ireneusz Okarmus. Muzykę skomponował ks. Grzegorz Lenart, utwór muzycznie opracował o. Dawid Kusz OP, a w oficjalnej wersji hymnu Kongresu Eucharystycznego usłyszeć można Chór i Orkiestrę Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.