STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NAJPIĘKNIEJSZY POMNIK ŚW. JANA PAWŁA II

Najpiękniejszy pomnik św. Jana Pawła II

Tworzą go stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, którzy otrzymaną pomoc przekładają na działanie. O krakowskiej wspólnocie stypendystów opowiada jej duszpasterz, ks. Jacek Ozdoba.

Najpiękniejszy pomnik św. Jana Pawła II

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia – jakie skojarzenia przychodzą Księdzu na myśl?

To najpiękniejszy pomnik św. Jana Pawła II: żywy, wrażliwy, działający. To prawdziwi ludzie, którzy go tworzą i w których warto inwestować.

Jak FDNT działa w naszej diecezji?

FDNT działa zgodnie z ideą, do której została powołana. Program stypendialny Fundacji obejmuje wsparcie rozwoju duchowego oraz edukacyjnego osób nim objętych. Poprzez pomoc materialną stypendyści otrzymują możliwość zakupienia pomocy naukowych oraz rozwijania swoich zainteresowań. Jednak najistotniejszym aspektem programu stypendialnego jest wsparcie rozwoju duchowego poprzez formację, modlitwę oraz wspólne rekolekcje. Fundacja wspiera również integrację stypendystów poprzez organizację wspólnych obozów wakacyjno-formacyjnych. Wszystkie te aspekty są w najwyższym stopniu widoczne u stypendystów-studentów, którzy w większych miastach akademickich tworzą fundacyjne wspólnoty. W naszej wspólnocie jest 134 stypendystów, a w całej Polsce ponad 2 tys.

Jaka jest rola duszpasterza w Dziele?

Jako opiekun sprawuję posługę duszpasterską: co miesiąc spotykamy się na wspólnej Mszy św., w drugi czwartek miesiąca mamy godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, przed rozpoczęciem adwentu wyjeżdżamy na trzydniowe rekolekcje do Zembrzyc oraz wspólnie przeżywamy wiosenny dzień skupienia. Oprócz tego pomagam w inicjatywach jakie podejmują młodzi: Dzień Papieski, Orszak Trzech Króli, spotkanie z ciekawym człowiekiem oraz okolicznościowe spotkania modlitewne. W razie potrzeby służę sakramentem pokuty, modlitwą oraz wygłaszam konferencje. Nasze spotkania odbywają się w  parafii św. Floriana, gdzie w latach 1949-1951 pracował jako wikariusz ks. Karol Wojtyła. Tutaj stworzył duszpasterstwo akademickie, tzw. „Rodzinkę”. Dzisiaj kontynuujemy wspólnie duszpasterstwo akademickie, które też stało się żywym pomnikiem.

Czym dla Księdza jest ta posługa?

W FDNT jestem od 2014 r., wtedy zostałem wizytatorem katechetycznym. To dla mnie wielki zaszczyt i szczęście, że mogę służyć młodym, a przez to sam czuję się młodo. W tej parafii jestem od 21 lat i nie ma tu dzieci i młodzieży, głównie są ludzie starsi. Stypendyści doskonale wypełniają tę lukę.

Jak udział w programie stypendialnym wpływa na młodych? Czy zauważa Ksiądz w nich jakieś zmiany?

Najlepiej widać to po świadectwach, którymi dzielą się stypendyści. Kiedy kończą studia i powoli opuszczają wspólnotę sami przyznają, że gdyby nie stypendium i nie wspólnota, trudno by im studiować i żyć wartościami, do których zachęcał św. Jan Paweł II. Cenne jest również to, że rodzą się między nimi więzi, które niezmiennie trwają. We wspólnocie mamy narzeczonych i małżonków, którzy poznali się właśnie tu.

Co dzieje się ze stypendystami-absolwentami?

Absolwenci nie tracą kontaktu, ale chętnie do nas przychodzą i pytają, jak mogą się włączyć i pomóc. Niektórzy z nich pracują w zarządzie Fundacji w Warszawie. Niektórzy biorą udział w naszych rekolekcjach, dniach skupieniach i wyjazdach wakacyjnych.

Bardzo cieszy fakt, że nie brakuje darczyńców wspierających młodych. Jednak chciałoby się, by takich dzieci, które nie mają możliwości rozwoju, było jak najmniej.

Myślę, że 500+ zmieniło sytuację rodzin, szczególnie tych wielodzietnych. Na podstawie otrzymywanych wniosków o przyznanie stypendium można zauważyć, że poprawił się ich byt. Na pewno niektórym rodzinom jest łatwiej niż było kiedyś. Choć wiadomo, że różnie bywa. Czasem choroba rodziców lub rodzeństwa generuje wydatki na opiekę. Stypendium to nie tylko pomoc materialna, ale także duchowa. To pomoc dla tych, którzy już mają doświadczenie religijne i chcieliby czegoś więcej. Sami, kiedy otrzymują pomoc, chcą się stawać darczyńcami. W ten sposób chcą się odwdzięczyć – poprzez modlitwę i wolontariat. Angażują się też w Szlachetną Paczkę. Dobrze znają tę ewangeliczną zasadę, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu.

Mógłby się Ksiądz podzielić dobrymi wspomnieniami związanymi z FDNT?

Każde spotkanie ze stypendystami zawsze jest dla mnie budujące. Podziwiam ich za pomysłowość i pracowitość. Ja także uczę się od nich. Szczególnie bardzo dobrze i miło wspominam wspólne wyjazdy formacyjne. Rozmowy poważne i zabawę, która zawsze nam towarzyszy, jako recepta na pogodę ducha. Wzajemne ubogacanie się jest bezcenne, bo budzi w człowieku poczucie bycia potrzebnym.

Jak będzie przebiegał XIX Dzień Papieski w Krakowie?

Tegoroczny Dzień Papieski odbywa się pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”, które skojarzyć też można z wezwaniem papieża Franciszka, aby wstać z kanapy.

Rozmawiała Justyna Zygmunt | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

Program obchodów XIX Dnia Papieskiego w Krakowie

Piątek, 11.10.2019

III Bieg Papieski w Centrum Jana Pawła II – godz. 17:00

 

Sobota, 12.10.2019

Taniec belgijski na Rynku Głównym – godz. 17:00

Msza św., następnie adoracja w kościele św. Floriana – godz. 18:30

 

Niedziela, 13.10.2019

Msza św. w Centrum Jana Pawła II – godz. 10:00

Miasteczko Rodzinne z wieloma atrakcjami dla dzieci i rodzin w parafii św. Jadwigi – godz. 8:00 – 14:00

Kwesta przy krakowskich parafiach

Przedstawienie/występ typu talent show w Kinie Kijów – 18.15

Koncert Mate.O w Kinie Kijów – godz. 19:00

 

Szczegóły i więcej informacji o krakowskiej wspólnocie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na stronie: dzielo.pl.

ZOBACZ TAKŻE