STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWY ROK Z IKONĄ ŚWIĘTEJ RODZINY W PORONINIE

Nowy Rok z Ikoną Świętej Rodziny w Poroninie

Na przełomie starego i nowego roku górale z Poronina trwali w modlitwie przed Ikoną Świętej Rodziny, której peregrynacja odbywa się w Archidiecezji Krakowskiej.

Peregrynacja ikony rozpoczęła się we wspomnienie św. Sylwestra. W asyście górali uroczyście wniesiono ją do świątyni. Podhalanie uczcili ikonę muzyką, śpiewem i modlitwami. Następnie przez cały Nowy Rok – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki trwała adoracja Ikony połączona z rozważaniem Słowa Bożego o Świętej Rodzinie z Nazaretu.

Małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, błogosławiono rodziny. – Parafianie i goście z różnych części Polski podkreślają, jak ważna jest modlitwa o świętość małżeństw i rodzin, które budują nasze społeczeństwo i naród – relacjonuje ks. Sławomir Filipek. – Nawiedzenie ikony Świętej Rodziny z Nazaretu, przeżywane w klimacie Bożego Narodzenia połączyło wielopokoleniowe rodziny na modlitwie, pomogło nawiązać duchowe braterstwo pomiędzy góralami i turystami, a przez to umocniło jedność rodziny ludzkiej zgromadzonej w jednym Kościele – dodaje ks. Sławomir.

Uroczystej Mszy św. z okazji peregrynacji ikony Świętej Rodziny w Poroninie przewodniczył ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Wiernych pozdrowił, składając również życzenia noworoczne ks. proboszcz Stanisław Parzygnat.

Peregrynacja rozpoczęła się w zakopiańskich parafiach w okresie świąteczno-noworocznym. – Podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny prośmy Jezusa, Maryję i Józefa o siłę trwania w małżeńskiej i rodzinnej wspólnocie, o nadzieję, która musi być fundamentem codzienności życia rodzinnego, by nie dać się złamać różnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologiom, które sprzysięgły się przeciw rodzinie – mówił abp Marek Jędraszewski do górali w Zakopanem.

– Peregrynacja jest okazją, aby popatrzeć na swoją rodzinę jeszcze raz, czerpać inspiracje właśnie od niej – podkreśla ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii św. Krzyża w Zakopanem. Kapłan dodaje, że peregrynacja ikony św. Rodziny obejmowała w sposób symboliczny najdalsze zakątki Tatr, bo tam właśnie sięgają granice zakopiańskiej parafii, m.in. Giewontu czy Kasprowego Wierchu.

Inspiracją do powstania ikony Świętej Rodziny jest objawienie i dogmat o Trójcy Świętej. To, co Duch Święty już sześć wieków temu dał Kościołowi w ikonie Trójcy Świętej ręką świętego mnicha Andrieja Rublowa, rozszerza się i łączy z typowymi dla naszych czasów potrzebami duchowymi. Chodzi przede wszystkim o przywrócenie rodzinnej instytucji małżeństwa wartości sakramentalnej i teologicznej, która w tym okresie przeżywa szczególnie głęboki kryzys. Boski obraz Trójcy Świętej znalazł swoje odbicie w ziemskiej Świętej Rodzinie – Jezusa, Maryi i Józefa. Ikonę, która rozpoczęła peregrynację po archidiecezji, stworzył o. Zygfryd Kot SJ.

jg/Poronin