STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OBCHODY 40. ROCZNICY PIELGRZYMKI ŚW. JANA PAWŁA II DO OJCZYZNY

Obchody 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Początkiem czerwca 2019 r. przypada 40. rocznica pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, która odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Papież Polak odwiedził wówczas: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W dniu 6 czerwca 1979 roku św. Jan Paweł II przyjechał do Krakowa, 7 czerwca spotkał się z wiernymi w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej, 8 czerwca w Oświęcimiu, a 9 czerwca w Nowym Targu. Obchody 40. rocznicy tego wydarzenia będą odbywały się także w różnych miejscach archidiecezji krakowskiej.

Obchody 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

W ramach wydarzeń, w niedzielę 2 czerwca 2019 r. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie sprawował o godz. 11:00 Mszę św. w Parafii św. Bartłomieja w Morawicy.

Z kolei 9 czerwca 2019 r. Msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego rozpocznie oficjalne obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Uroczysta Eucharystia będzie sprawowana przez metropolitę krakowskiego o godz. 10:00 przy ołtarzu polowym na płycie miejskiego rynku.

Tuż po Mszy św. wystąpią zespoły regionalne, a o godz. 16:30 – największa w Polsce kapela góralska: Mała Armia Janosika. W ramach nowotarskich obchodów 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny planowany jest również koncert Cantata dla Papieża autorstwa krakowskiego kompozytora Edwarda Zawielińskiego, który współpracować będzie z miejscowymi i krakowskimi chórami. Po koncercie zaprezentowana zostanie homilia Ojca Świętego z 1979 roku. Więcej o obchodach tej rocznicy w stolicy Podhala: Jan Paweł II w Nowym Targu .

Ojcowie bernardyni zapraszają na obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej zatytułowane: Nie ustawajcie w modlitwie. Z tej okazji na kalwaryjskim wzgórzu, w dniu 7 czerwca 2019 r. o godz. 20:00 odbędzie się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II .

Główne uroczyści, upamiętniające wizytę Papieża Polaka w Kalwarii, będą miały miejsce w dniu 23 czerwca 2019 r. Mszę św. dziękczynną będzie sprawował o godz. 11:00 kard. Stanisław Dziwisz.

W nocy z 8 na 9 czerwca 2019 roku na kalwaryjskim wzgórzu odbędzie się XVI Noc Czuwania w intencji powołań pod hasłem Przybądź Duchu Święty. Wydarzenie jest organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe oo. Bernardynów i w tym roku wpisuje się również w obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 19:00  pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka. O godz. 20:30 odbędzie się różaniec w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz Apel Maryjny. Na godz. 21:15 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu oraz uwielbienie, a o północy będzie sprawowana niedzielna Eucharystia. Następnie odbędzie się Agapa i o godz. 2:15 – Droga Krzyżowa na Dróżkach. Czuwanie zakończy się ok. godz. 4:00. Szczegóły: Przybądź Duchu Święty.

Uroczysta Msza św., wyjątkowy koncert a także wystawa pamiątkowych fotografii uświetnią obchody 40. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Opactwie Cystersów w Krakowie-Nowej Hucie. Podczas homilii wygłoszonej 9 czerwca 1979 r. w ogrodach opactwa przy ul. Klasztornej Jan Paweł II po raz pierwszy w swoim nauczaniu użył wyrażenia „nowa ewangelizacja”.

„Kto wie, jak potoczyłyby się losy Kościoła w Polsce, gdyby w 1978 r. na Stolicę Piotrową powołano kardynała, który nie podchodziłby do sprawy komunizmu w Polsce tak osobiście” – zastanawia się o. Piotr Chojnacki OCist, opat mogilski we wstępnie do wznowionego specjalnie z okazji rocznicy wydania albumu „Nowa Huta – nowa ewangelizacja”.

W  rocznicę pamiętnej wizyty, 9 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Dominika Chuchera OCist – opata szczyrzyckiego, którą uświetni występ Chóru Bazyliki Cystersów pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka. O 19:00  na dziedzińcu przed bazyliką rozpocznie się koncert poezji Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Usłyszymy interpretacje, które znalazły się na wydanej w 2000 r. płycie Miłość mi wszystko wyjaśniła z muzyką zespołu. Wstęp jest wolny.

Z okazji 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie Mogile otwarta została także wystawa fotografii, dokumentujących to wydarzenie. Zdjęcia można będzie oglądać do 30 września.

W Wadowicach, w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa zatytułowana: 1979. Światło w mroku. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp na uroczystość w dniu 7 czerwca 2019 r. obowiązuje tylko z zaproszeniami, natomiast zwiedzający będą mogli oglądać nową ekspozycję od 8 czerwca. Więcej o projekcie: 1979. Światło w mroku…

W obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny i Małopolski wpisują się także wydarzenia w Oświęcimiu, upamiętniające Mszę św. w Auschwitz-Birkenau. Będą one miały miejsce w sobotę, 8 czerwca 2019 roku w oświęcimskiej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uroczystą Eucharystię odprawi o godz. 18:00 bp Kazimierz Górny, a po Mszy św. swoje świadectwo wygłosi pan Arturo Mari, osobisty fotograf Świętego Papieża.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach w ramach obchodów 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny.

STRONA I PIELGRZYMKI JPII

BPAK

ZOBACZ TAKŻE