STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ORSZAK TRZECH KRÓLI 2022. DZIEŁO POMOCY ŚW. OJCA PIO

Orszak Trzech Króli 2022. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

– Święta Rodzina nie ma domu, Pan Jezus rodzi się poza miejscem schronienia, jakim jest dom… To było nam bardzo bliskie z punktu widzenia naszej misji, jaką jest wspieranie i towarzyszenia osobom doświadczającym bezdomności – wyjaśnia Jolanta Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które od 9 lat współtworzy Orszak Trzech Króli.Jednym z wymiarów wspólnego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego jest wspieranie działań charytatywnych. Od 2013 r. pracownicy, wolontariusze i przyjaciele Dzieła Pomocy św. Ojca Pio biorą udział w Orszaku. Są odpowiedzialni za człon azjatycki, opowiadają o Dziele i kwestują na rzecz programu mieszkaniowego, który efektywnie wpływa na zmianę sytuacji życiowej osób w kryzysie bezdomności.

Program mieszkaniowy

W 2012 r. Dzieło uruchomiło program mieszkaniowy skierowany do rodzin oraz mam z dziećmi doświadczających bezdomności lub nią zagrożonych. To pierwsza taka forma wsparcia, która pozwalała rodzinie pozostać razem. – Kiedy dziecko pojawiało się w rodzinie osób doświadczających bezdomności lub była ona zagrożona utratą fizycznego schronienia, to procedury zakładały, że kobieta szła do domu samotnej matki, a mężczyzna do noclegowni. Ta rodzina była rozdzielona, trudniej było jej znaleźć miejsce, w którym mogłaby wspólnie pokonać tę trudność – tłumaczy Jolanta Kaczmarczyk.

Taką przestrzenią są „Dziełowe” mieszkania, których aktualnie jest 12. Czas pobytu oraz konkretne miejsce są dobierane indywidualnie do potrzeb rodziny, mamy z dzieckiem lub osoby samotnej doświadczających bezdomności. Pracownicy Dzieła podkreślają, że schronienie, wraz ze wsparciem zespołu specjalistów, jest bardzo skutecznym narzędziem wspomagającym proces wychodzenia z bezdomności. Zbiórka publiczna, która odbywa się podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli, przeznaczona jest na pokrywanie kosztów związanych z programem mieszkaniowym oraz na jego rozwój.

Dzieło na Orszaku

– Święta Rodzina nie ma domu, Pan Jezus rodzi się poza miejscem schronienia, jakim jest dom… To było nam bardzo bliskie z punktu widzenia naszej misji, jaką jest wspieranie i towarzyszenia osobom doświadczającym bezdomności – wspomina wspólne początki J. Kaczmarczyk. Jak dodaje, Orszak jest szansą na przedstawienie uczestnikom działań charytatywnych, które realizowane są w Krakowie. – Dzięki życzliwości organizatorów Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również zbiórkę publiczną w trakcie Orszaku. Otwartość Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz młodzieży z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, która dla nas kwestowała, były bardzo wzruszające i budujące – dzieli się J. Kaczmarczyk.

Dzieło stanowi również niezastąpioną część Orszaku ze względu na jego azjatycki człon, który od kilku lat współtworzy m.in. z salezjanami. Wypracowanie koncepcji i oryginalności zielonej nitki stanowiło dla organizacji kolejne wyzwanie. – Naszą pierwszą decyzją było zaproszenie orkiestry dętej z Bogdanówki, która całą trasę umilała nam koncertem kolęd. Zielony strumień orszaku jest głośny i barwny: są gongi, przebieramy się w stroje azjatyckie, niesiemy ogromne kadzidło – opowiada zastępca dyrektora Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Z każdym rokiem orszak ten jest coraz liczniejszy i zaskakuje innymi elementami, np. wielkim, betonowym słoniem, którym poruszał się król azjatycki.

Jedną z większych przeszkód, z którą mierzyli się organizatorzy krakowskiego Orszaku, była pandemiczna wersja świętowania z zeszłego roku. – Było to dla nas trudniejsze wydarzenie z powodu braku możliwości bezpośredniego spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, poznania kogoś, kto nas wspiera. Uczestniczyliśmy w Orszaku nieco inaczej, online, oraz prowadziliśmy wirtualną kwestę – tłumaczy J. Kaczmarczyk.

Również w tym roku, z powodu ograniczeń związanych z pandemią, Orszak będzie miał formę hybrydową. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w wspólne świętowanie poprzez transmisję online, która będzie realizowana ze sceny głównej w godzinach 11:00-12:30. Będzie ona dostępna na facebookowym profilu Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara. Osoby chcące wesprzeć program mieszkaniowy Dzieła, które nie będą mogły bezpośrednio wziąć udziału w wydarzeniu, będą mogły uczynić to poprzez zbiórkę wirtualną. Będzie ona przeprowadzana na facebookowym profilu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz na stronie organizacji w dniach 5-7 stycznia 2022 r.

„Dziełowe” wydarzenie

Orszak jest już tradycyjnym, „Dziełowym” wydarzeniem. To jedyna akcja, oprócz kampanii społecznych przeprowadzanych 14 kwietnia (Dzień Ludzi Bezdomnych), kiedy pracownicy i wolontariusze wychodzą na ulice i opowiadają o Dziele. – Każdy Orszak jest inny, i przynosi radość nie tylko dlatego, że Dzieło jest na nim obecne i otrzymuje wsparcie. Jest też dla nas przeżyciem religijnym, okazją do dawania świadectwa – stwierdza J. Kaczmarczyk. Dodaje również, iż szczególnie ważne dla Dzieła jest naturalne łączenie wymiaru charytatywnego Orszaku z religijnym.

Pracownicy, wolontariusze i sympatycy Dzieła aktywnie biorą udział w świątecznym wydarzeniu. Kwestują grupy przyjaciół, rodziny, kapucyni oraz przedstawiciele różnych wspólnot. Można poznać ich po uśmiechu oraz białych chustach z charakterystycznym logo. Obecni są w każdym orszaku oraz na płycie Rynku, gdzie rozdają korony, śpiewniki oraz wręczają własne zestawy kadzidlane w ramach wdzięczności za dar serca, jaki przekazują uczestnicy Orszaku. Szczególnym akcentem obecności Dzieła są też pracownicy, którzy również w tym roku wcielą się w rolę Świętej Rodziny.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE