STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OTWARCIE I POŚWIĘCENIE NOWEJ SIEDZIBY ARCHIWUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie

W dniu wspomnienia liturgicznego św. Hieronima, patrona archiwistów dokonano otwarcia nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E. Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie

Przed poświęceniem budynku metropolita przywołał postać patrona archiwistów św. Hieronima, którego wspomnienie jest dziś obchodzone. Był on sekretarzem wybitnego papieża Damazego i przetłumaczył Pismo Święte z języków oryginalnych na język łaciński. Wulgata przybyła na ziemie Polski wraz z chrztem Mieszka I. – Wspominamy św. Hieronima z wielką radością, przyzywamy jego wstawiennictwa, gdy chodzi o rozwój tej placówki i archiwistyki w Polsce – powiedział arcybiskup i dokonał poświęcenia obiektu.

Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele władz świeckich oraz środowisk akademickich. Odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Prezentacji nowej siedziby towarzyszy wystawa „W drodze. Karol Wojtyła/Jan Paweł II (1920-2005)”, upamiętniająca setną rocznicę urodzin papieża Polaka. W zamierzeniach organizatorów ekspozycja ma pokazać kolejne etapy drogi Karola Wojtyły – ucznia, studenta, kapłana, biskupa, kardynała, papieża. Na wystawie pokazane zostały przełomowe momenty w jego życiu, splatające się z doniosłymi faktami w historii Polski i świata XX i XXI wieku.

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie to najnowocześniejszy budynek archiwalny w Polsce, w którym będą przechowywane akta od dwunastowiecznych po współczesne, w tym dokumenty królewskie, archiwalia miejskie, zbiory pochodzące z prywatnych kolekcji oraz bogaty zasób kartograficzny, fotograficzny i ikonograficzny.

IMG_9055

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE