STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRAWIE 2 TYS. MŁODYCH Z ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ BĘDZIE UCZESTNICZYĆ W ŚDM LIZBONA 2023. TO NAJLICZNIEJSZA GRUPA Z POLSKI!

Prawie 2 tys. młodych z Archidiecezji Krakowskiej będzie uczestniczyć w ŚDM Lizbona 2023. To najliczniejsza grupa z Polski!

Ponad 1900 młodych z Archidiecezji Krakowskiej pojedzie na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Towarzyszyć będą im abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz. To najliczniejsza reprezentacja spośród wszystkich polskich grup diecezjalnych, które uczestniczyć będą w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Lizbonie.
Pierwsza grupa na rowerach wyruszyła do Portugalii 8 lipca. 23 lipca kolejni młodzi wylecą, aby uczestniczyć w 37. Światowych Dniach Młodzieży. W najbliższych dniach dołączy do nich pozostała część pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej. W sumie Kościół krakowski w Lizbonie reprezentować będzie ponad 1900 osób. To najliczniejsza spośród wszystkich polskich grup na tegorocznych ŚDM. – Młodzi pochodzą z całej diecezji. Faktycznie z Krakowa jest kilka grup, ale są też spore reprezentacje z Wadowic, z Trzebini, z Rabki czy z Zakopanego. Nasze założenie od samego początku było takie, że jedziemy jako archidiecezja. Chcemy, żeby ci ludzie się znali i tworzyli wspólnotę – podkreśla ks. Michał Korbel, koordynator diecezjalnych przygotowań.

Dwóch spośród wszystkich 21 polskich biskupów, którzy pojawią się w Lizbonie to pasterze Archidiecezji Krakowskiej. Młodym, podobnie jak podczas spotkania w Panamie w 2019 r., towarzyszyć będzie abp Marek Jędraszewski. Dołączy do niego bp Robert Chrząszcz. – To jest zdecydowanie wyjątkowe. Jeżeli biskup diecezjalny jedzie ze swoimi pielgrzymami, żeby razem przeżywać Światowe Dni Młodzieży, to pokazuje im, że są ważni. I my się tak czujemy – mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Marcin Filar.

Pierwsze kroki w Portugalii pielgrzymi z Krakowa i okolic skierują w kierunku Fatimy. Tam 25 lipca w Kaplicy Objawień metropolita krakowski przewodniczyć będzie Eucharystii w języku polskim. – To taki oficjalny start. Od 26 do 30 lipca wydarzenia dzieją się wg programu gospodarzy, którzy chcą nam pokazać piękno swojej kultury, spędzić z nami czas i zaprosić do wspólnej modlitwy – wyjaśnia ks. Filar. Młodzież z Archidiecezji Krakowskiej pierwszy tydzień spędzi, goszcząc w parafiach na terenie diecezji Porto, a 31 lipca wszyscy będą modlić się wspólnie podczas krakowskiego spotkania w stolicy tego regionu. – Później przyjeżdżamy do Lizbony. Tam już wchodzimy w rytm wydarzeń centralnych. Obaj nasi biskupi mają swoje katechezy, które będą głosić dla pielgrzymów z Polski. Nasi młodzi są też zaangażowani w grupy animacyjne, włączając się w oprawę muzyczną – dodaje ks. Michał Korbel.

Gospodarze nie mogą doczekać się przyjazdu pielgrzymów z Ojczyzny św. Jana Pawła II. – Portugalczycy liczą na obecność Polaków, jak chodzi o nasz entuzjazm i nasze świadectwo. Mają obraz Polaków, którzy są radośni, otwarci w tym dzieleniu się swoją wiarą, którzy przyjadą i dadzą ten impuls społeczności lokalnej. Tak jesteśmy przez nich widziani – podkreśla ks. Marcin Filar.

37.Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Wydarzenia centralne odbywać będą się od 1 do 6 sierpnia. Zachęcamy do śledzenia mediów Archidiecezji Krakowskiej i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, aby towarzyszyć naszym pielgrzymom w spotkaniu z Ojcem Świętym i przedstawicielami młodego Kościoła z całego świata.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE