STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / REKOLEKCJE DLA ZAKRYSTIANÓW

Rekolekcje dla zakrystianów

W dniach 7-9 lutego w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się doroczne rekolekcje zakrystianów Archidiecezji Krakowskiej. Rekolekcjom przewodził ks. Zenon Siedlarz SCJ, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, a towarzyszył mu duszpasterz zakrystianów ks. Aleksander Wójtowicz.
Tematem rozważań było powołanie do posługi zakrystiana. W kontekście biblijnych postaci Symeona i Anny, zakrystianie mogli przyjrzeć się swojej codziennej posłudze w parafii. Konferencje przybliżały postawę, jaką powinien odznaczać się zakrystianin, a atmosfera ciszy i spokoju pozwalała przemyśleć te sprawy na modlitwie. Prowadzone żywe dyskusje były przestrzenią wymiany doświadczeń, wzajemnego ubogacenia się wiedzą i wiarą.

Zakrystianie to często osoby dyskretnie, które z głębokim szacunkiem do świątyni, liturgii i drugiego człowieka służą w Kościele. Przygotowują miejsce, gdzie może być sprawowana święta liturgia, a także, by przychodzący człowiek mógł jak najlepiej spotkać się z Bogiem. Ich pracę można streścić w życiowym motto patrona zakrystianów, bł. Michała Giedroycia: „małe rzeczy w wielki sposób”.

S. Karolina Ostopinko CHR

Galeria

ZOBACZ TAKŻE