STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RODZINA, KTÓRA INSPIRUJE. FINAŁ KONKURSU „EDMUND WOJTYŁA. BRAT ŚW. JANA PAWŁA II”

Rodzina, która inspiruje. Finał konkursu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”

Gdzie po raz pierwszy Edmund zabrał Lolka podczas wycieczki w Tatry? Jakie było ulubione danie obiadowe Wojtyłów w jadłodajni Banasiów? Ciekawostki z życia rodziny św. Jana Pawła II zgłębiało 88 uczestników wojewódzkiego etapu konkursu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”, który odbył się we środę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 im. ks. prof. J. Tischnera w Wadowicach.
W konkursie organizowanym przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej oraz Urząd Marszałkowski wzięło udział 88 uczniów szkół podstawowych z całej Małopolski.

W nauce, jak również w dniu finału uczestnikom towarzyszyli katecheci, księża, siostry zakonne i rodzice. Młodzi czytali książkę „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II” autorstwa Mileny Kindziuk oraz słuchali podcastów przygotowanych przez wadowickie muzeum. Dzięki materiałom wiedzieli m.in., że Edmund zabrał Lolka do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a ulubionym obiadem Wojtyłów były pierogi ruskie.

Daniel, Nikodem i Kuba z Wadowic podzielili się, że uczyli się z notatek, które robili po przeczytaniu kilku rozdziałów książki. Podcasty były dla nich ciekawym uzupełnieniem informacji. Oliwia z Wadowic przyznała, że całą rodziną porządnie przygotowywali się do tego konkursu. Rodzice pomagali jej odpowiadać na przykładowe pytania, które opracowała katechetka, natomiast siostra powtarzała z nią materiał. Laureatka dodaje, że zdobywanie wiedzy o rodzinie Wojtyłów pokazało jej, jak ludzie potrafią bezinteresownie pomagać.

Po konkursie młodzi wraz z opiekunami zwiedzili muzeum oraz wspólnie pomodlili się w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Podczas uroczystego rozdania nagród ks. Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, podkreślił, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami. – Serdecznie gratuluję wam ogromnej wiedzy, a nade wszystko tego, że poznaliście wyjątkową osobę. Edmund był dla Jana Pawła II nie tylko bratem, ale również przyjacielem i mentorem. Jestem przekonany, że zdobycie wiedzy na jego temat pomogło wam odkryć, jak ważne jest, aby budować zdrowe i fantastyczne relacje z innymi. Zachęcamy was, abyście wystartowali w konkursie w przyszłym roku i budowali społeczność osób, które uczą się i rozpoznają, jak czerpać inspiracje od rodziny państwa Wojtyłów. Emilia, Karol senior, Edmund i Karol to osoby, które mają super pomysły – zachęcił ks. Piórkowski.

Ks. Konrad Kozioł, dyrektor Wydziału Katechetycznego, zaprosił zgromadzonych do tego, by zastanowili się, w jaki sposób mogą zainspirować się postacią Edmunda. – Życzymy wam, byście byli ludźmi szczęśliwymi, takimi jak był Edmund; żebyście potrafili żyć dla wartości i dla innych ludzi; żebyście chcieli być pięknymi i mądrymi – mówił kapłan.

Nagrody otrzymało 10 finalistów oraz 3 laureatów:

  1. Marcin Polański – Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej
  2. Oliwia Stachoń – Szkoła Podstawowa w Popowicach
  3. Oliwia Foksińska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach

Finał konkursu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II” w Wadowicach 07.06.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE