STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZĄŁ SIĘ KURS DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ

Rozpoczął się kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

7 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczął się kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
Uczestnicy zgromadzili się o godzinie 9.00 w budynku Caritas przy sanktuarium. Po słowie wprowadzającym, uczestnicy wzięli udział w Mszy świętej, celebrowanej w kaplicy kapłańskiej. Przewodniczył jej ks. Artur Czepiel, archidiecezjalny duszpasterz świeckich pomocników w rozdawaniu Komunii Świętej.

– Rozpoczynamy nasz kurs w pięknym, maryjnym dniu. Dzisiaj pierwsza sobota miesiąca i zarazem wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Wśród wielu tytułów, jaki Maryi przypisano, jest i tytuł „niewiasty Eucharystii”. Ona bowiem przyniosła nam na ten świat Chrystusa, który dla nas stał się chlebem życia. Wy Chrystusa także będziecie nieść ludziom, zwłaszcza chorym i cierpiącym.  Dlatego już dzisiaj, rozpoczynając przygotowanie do tej wyjątkowej posługi w Kościele, pytajcie o swoją wiarę w Eucharystię. Bo jesteśmy tu razem po to, by tę wiarę umocnić i ugruntować. Bo tylko człowiek wiary może stać się szafarzem niosącym Jezusa ludziom – mówił w homilii ks. Czepiel. – Maryja wskazuje nam dzisiaj także różaniec. On jest nieodłącznym atrybutem szafarza. Dlatego odkrywajcie moc i znaczenie różańca świętego. Bo na nim Królowa Różańca pociągnie nas kiedyś do nieba – zakończył.

Kandydaci w pierwszym dniu kursu uczestniczyli w wykładach, które poprowadzili ks. dr Stanisław Mieszczak oraz ks. dr Stanisław Szczepaniec. Spotkali się także z Pawłem Kmiecikiem i Piotrem Kuzerą, odpowiedzialnymi za koordynację duszpasterstwa szafarzami, którzy podzieli się swoim świadectwem i praktycznymi wskazówkami związanymi z kursem, jaki i z przyszłą posługą. Szafarz Władysław Nęcka przedstawił także zasady liturgicznej posługi szafarzy.

Kurs składa się, podobnie jak w latach ubiegłych, z 6 zjazdów odbywających się w jedną sobotę w miesiącu. W czasie zajęć kandydaci wysłuchają wykładów prowadzonych przez zaproszonych księży z dziedzin m.in.” liturgiki, Biblii, duchowości. Spotkają się również z ks. Józefem Habiną, archidiecezjalnym duszpasterzem chorych, który podzieli się swoim świadectwem oraz przygotuje ich do posługi wśród ludzi dotkniętych cierpieniem i chorobą.

W ramach kursu odbędą się również warsztaty liturgiczne, przygotowujące do podejmowania podstawowych posług przy ołtarzu. W marcu kandydaci wezmą udział w trzydniowych rekolekcjach w Bystrej Podhalańskiej, które poprzedzą uroczystość posłania ich do posługi. Uroczyste błogosławieństwo zaplanowane jest na sobotę 23 marca 2024 roku o godzinie 12.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Wspierajmy ich modlitwami.

fot. Paweł Kmiecik, Piotr Kuzera
Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE