STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SUSCEPTY DLA 17 NOWYCH KLERYKÓW

Suscepty dla 17 nowych kleryków

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kandydaci do kapłaństwa otrzymali z rąk arcybiskupa Marka Jędraszewskiego suscepty – specjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
– Przychodzimy tu po to, aby okazać miłość do Kościoła i zaświadczyć, że Kościół jest nam bliski i chcemy mu służyć – mówił w imieniu kandydatów do kapłaństwa rektor seminarium ks. prof. Janusz Mastalski, prosząc metropolitę krakowskiego o błogosławieństwo i słowo.

Arcybiskup przypomniał, że podczas wojny seminarium duchowne mieściło się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Była to inicjatywa kardynała Adama Stefana Sapiehy, który bał się o życie swoich wychowanków. Dzięki tej sytuacji, ówczesny metropolita mógł zapewnić im lepszą ochronę, a także bliżej poznać młodych kleryków. Tak stało się z Karolem Wojtyłą, który był jednym z najzdolniejszych studentów. Kardynał Sapieha przyspieszył jego święcenia kapłańskie, aby przyszły papież mógł od jesiennego semestru rozpocząć studia w Rzymie.

Hierarcha podzielił się z alumnami planami odsłonięcia odrestaurowanego Okna Papieskiego, co nastąpi 16 października. Miejsce dotychczasowej fotografii zajmie od strony ulicy Franciszkańskiej mozaika, a od wewnętrznej portret papieża.

Na zakończenie prosił kleryków, aby pomnażali otrzymane od Boga dary i życzył, aby z radością i optymizmem weszli w życie seminaryjne i wiernie podążali za głosem Chrystusa.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE