STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II JAKO BISKUP KRAKOWSKI” – NOWA KSIĄŻKA KS. PROF. JACKA URBANA

„Św. Jan Paweł II jako biskup krakowski” – nowa książka ks. prof. Jacka Urbana

Nakładem Księgarni Akademickiej ukazała się kolejna pozycja w serii Historia, Hereditas, Ecclesia - książka ks. prof. Jacka Urbana pt. „Św. Jan Paweł II jako biskup krakowski”.

Wydawnictwo jest jedną z form uczczenia jubileuszu 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Podejmuje kilkanaście wątków aktywności kard. Karola Wojtyły w Archidiecezji Krakowskiej, która, jak sam niejednokrotnie mówił, przygotowała go do posługi Piotrowej.

– Od kilkunastu lat podejmuję tematy związane z osobą ks. kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Są to m.in. próba krótkiej biografii Jana Pawła II napisana na wieść o jego odejściu do Domu Ojca (2005), książka Karola Wojtyły – Jana Pawła II katedra na Wawelu (Kraków 2008) i kilkanaście artykułów. Tu prezentuję teksty w większości już publikowane, ale też nowe – zaznacza we wstępie ks. prof. Jacek Urban.

Autor zamieszcza w zbiorze tekst źródłowy bp. Karola Wojtyły na temat „Tygodnika Powszechnego” (1962), kolejny na temat recepcji Soboru Watykańskiego II (1969) oraz obszerne fragmenty jego przemówienia do Rady Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, będącego w pewnym sensie tekstem programowym (1973). – Moim zdaniem są one ważne, a zarazem charakterystyczne dla kard. K. Wojtyły – św. Jana Pawła II papieża – podkreśla ks. prof. Urban.

Ks. prof. dr hab. Jacek Urban pełni funkcję dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, jest dyrektorem Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i dziekanem kapituły katedralnej na Wawelu.