STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA XIV

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja XIV

W rozważaniu stacji „Pogrzeb Pana Jezusa” abp Marek Jędraszewski odwołuje się do wiary w Zmartwychwstałego Jezusa, która była treścią życia i działalności św. Jana Pawła II Wielkiego.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja XIV

W ostatniej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” abp Marek Jędraszewski przywołał słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego w Bazylice Grobu Pańskiego 26 marca 2000 roku. Jan Paweł II mówił wtedy: „Zmartwychwstanie Jezusa jest ostatecznym przypieczętowaniem wszystkich Bożych obietnic, miejscem narodzin nowej, zmartwychwstałej ludzkości, rękojmią historii naznaczonej przez mesjańskie dary pokoju i duchowej radości”. Papież wzywał wówczas do niesienia Ewangelii o Zmartwychwstaniu Chrystusa aż po krańce ziemi.

Abp Jędraszewski zauważa, że ta właśnie wiara w Zmartwychwstałego pozwalała kard. Josephowi Ratzingerowi 8 kwietnia 2005 roku podczas pogrzebu Jana Pawła II mówić z pewnością o tym, że „nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi”. – Ta wiara, na koniec, kazała licznym uczestnikom pogrzebu Jana Pawła II wołać na zakończenie uroczystości na Placu św. Piotra: „Santo subito!, Santo subito!” – podkreśla metropolita krakowski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE