Wakacje to dobra okazja do odkrywania miejsc związanych z historią, kulturą i duchowym dziedzictwem regionu. Muzea Archidiecezji Krakowskiej pozwalają lepiej poznać dzieje Kościoła, życie świętych oraz podziwiać wyjątkowe zbiory sztuki.
Kierując się ze wzgórza wawelskiego w kierunku Rynku Głównego, warto na chwilę zboczyć z Traktu Królewskiego w ulicę Kanoniczą. Znajduje się tam Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły.
W jego wnętrzu znaleźć można największe zbiory poświęcone Karolowi Wojtyle z różnych okresów jego życia – od lat pierwszych lat kapłaństwa, przez okres posługi biskupiej, aż do wyboru na papieża w 1978 roku. – Wystawa stała pod tytułem „Pasterz” jest próbą przybliżenia najważniejszych wartości, którymi w życiu i posłudze kapłańskiej kierował się ks. Karol Wojtyła – mówi ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Dzieje się to przez pryzmat osobistych przedmiotów oraz darów, które przyszły papież otrzymywał od wiernych. Dodatkowo ekspozycja mieści się w pomieszczeniach, w których przez 16 lat mieszkał Karol Wojtyła – pod numerem 19 oraz 21.
Druga wystawa stała – „Echo Boskiego Logosu” – zawiera artefakty wywodzące się z czasów od XIII do XX wieku. – Prezentowane obiekty nawiązują do istotnych wątków w nauczaniu św. Jana Pawła II, takich jak: piękno liturgii, wiara, nadzieja, miłość, kult Maryjny, opiekuńcza rola aniołów oraz inspiracja płynąca z życia świętych. Słowa Papieża Polaka prowadzą zwiedzających przez kolejne sale, pomagając odnaleźć odpowiedzi na pytania o to, co jest najważniejsze w obliczu wyzwań współczesnego świata – wyjaśnia ks. Kurzydło.
Odwiedzając muzeum przy ulicy Kanoniczej, warto także odwiedzić wystawy czasowe, które są dostępne obecnie. Ekspozycja „Odrzucone / Zapomniane. Witraże katedry krakowskiej w dobie historyzmu” ukazuje nieznane dzieje witraży katedry wawelskiej i ich twórców. Moża ją podziwiać do 30 września. Natomiast „Dotknięcie Tajemnicy”, prezentuje prace s. dr Natanaeli Błażejczyk CSSF, inspirowane tematyką stworzenia świata i misterium Odkupienia. Ta wystawa jest dostępna do 18 października.
Muzeum Archidiecezjalne otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.15). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Planując wizytę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach, warto uwzględnić również zwiedzanie Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego – „miejsca pełnego ducha św. Jana Pawła II”. Prezentowane są tam trzy wystawy stałe. Ekspozycja „Nasz Papież” przypominająca postać św. Jana Pawła II, przygotowana została z okazji 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. „Kim jest Człowiek z Całunu” pozwala natomiast zobaczyć kopię Całunu Turyńskiego – trójwymiarową rekonstrukcję postaci z płótna oraz rzeźby włoskiego artysty Luigiego E. Mattei. „Karol Wojtyła w Trentino” przybliża z kolei związki papieża z tym włoskim regionem i jego wizyty w tej części Italii.
Obecnie w Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego zobaczyć można także dwie ekspozycje czasowe.„Oblicza światła” to prezentacja prac z ostatnich dwóch polsko-ukraińskich plenerów, odbywających się na kresach. Obrazują one sceny Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, Nawiedzenia Św. Elżbiety i Narodzenia Pana Jezusa. – Jest to owoc pracy wytchnieniowej zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, która mieszkając w tych niespokojnych rejonach potrzebuje wypoczynku – podkreśla Katarzyna Korzeniowska, dyrektor muzeum. – Ten wakacyjny czas spędzamy z ikoną maryjną, która dla św. Jana Pawła II, jako ta zwizualizowana postać Matki Bożej, była bardzo ważna. Dla nas, czczących osobę Papieża Polaka jej wizerunek właśnie w ikonie aż do października jest bardzo bliski – mówi Katarzyna Korzeniowska wspominając o drugiej ekspozycji, „Jej chwała niezrównana…. Ikony maryjne” czyli wystawie ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. To ponad 120 eksponatów z XVII–XIX wieku ukazujących różnorodne tradycje ikonograficzne oraz rolę Matki Bożej w historii zbawienia, nawiązując jednocześnie do szczególnego nabożeństwa św. Jana Pawła II do Maryi, wyrażonego papieskim zawołaniem „Totus Tuus”.
Muzeum na krakowskich Białych Morzach otwarte jest dla zwiedzających codziennie od godz. 9.00 do godz. 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.15). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach prowadzi zwiedzających do miejsca, w którym przyszły papież urodził się i mieszkał aż do 1938 roku. Osoby odwiedzające je mogą przejść przez pierwszą na świecie narracyjną wystawę stałą poświęconą w całości św. Janowi Pawłowi II. Ekspozycja, podzielona na 16 stref tematycznych, wiedzie przez kolejne etapy jego życia – od dzieciństwa spędzonego w rodzinnym domu, przez lata kapłaństwa, biskupstwa i papieski pontyfikat, aż po śmierć, beatyfikację i kanonizację.
W wakacje zobaczyć można także wystawę czasową „Spotkały się nasze spojrzenia…” prezentującą wybrane dzieła Wojciecha Weissa i jego żony Aneri Ireny Weissowej, polskiej pary artystycznej, którą łączyła miłość do sztuki, małżeństwo oraz wspólna praca malarska. – To nie tylko spotkanie z malarstwem wybitnych artystów, ale także opowieść o domu, miłości, codzienności i duchowej bliskości dwojga ludzi sztuki – mówi Anna Czajkowska-Sałapat, specjalista ds. komunikacji i edukacji Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.
2 sierpnia o godz. 19.00 w muzeum zainaugurowane zostaną również „Koncerty w Ogrodzie Pielgrzyma”. – To nowa inicjatywa, której celem jest stworzenie przestrzeni spotkania – z muzyką, z drugim człowiekiem i z miejscem o szczególnym znaczeniu. Będzie to okazja do budowania atmosfery otwartości, kultury i piękna – wyjaśnia Anna Czajkowska-Sałapat. Podczas pierwszego koncertu wystąpią orkiestra oraz soliści zespołu Meloarte.
Muzeum w Wadowicach otwarte jest w poniedziałki od godz. 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.45), we wtorki ( z wyjątkiem ostatniego wtorku miesiąca) od 12.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.45), od środy do czwartku od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.45), a od piątku do niedzieli od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 17.45). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Ul. Kanonicza, Białe Morza i Wadowice tworzą wyjątkowy szlak związany z życiem św. Jana Pawła II. Każdy z tych punktów opowiada historię jego życia w inny sposób – poprzez autentyczne przestrzenie, wystawy stałe, ekspozycje czasowe i wydarzenia kulturalne. Dzięki temu wizyta w muzeach Archidiecezji Krakowskiej może stać się nie tylko ciekawym pomysłem spędzenia czasu w wakacje, ale także okazją do lepszego poznania życia i dziedzictwa Papieża Polaka.