STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TROSKA O KOŚCIÓŁ W TRUDNYM CZASIE – SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE OBECNEJ KADENCJI RADY MŁODZIEŻY

Troska o Kościół w trudnym czasie – spotkanie podsumowujące obecnej kadencji Rady Młodzieży

Doświadczenia młodych zaangażowanych we wspólnoty parafialne, zacieśnienie współpracy między ruchami młodzieżowymi, wyzwania duszpasterstwa młodzieży w obecnym czasie – to główne tematy, które Rada Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej poruszyła podczas spotkania z Księdzem Arcybiskupem podsumowującego jej obecną kadencję.

Rada Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej została powołana przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w 2018 roku jako organ doradczy w sprawach dotyczących duszpasterstwa młodzieży. Radę tworzą 22 młode osoby – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających w naszej archidiecezji oraz reprezentanci liderów dekanalnych, pod przewodnictwem archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży, który z urzędu pełni funkcję przewodniczącego Rady. Podczas dwuletniej kadencji poza wyrażeniem głosu młodych podczas spotkań z Księdzem Arcybiskupem młodzi przez cały rok współpracują z odpowiedzialnym za Radę bp. Robertem Chrząszczem, organizując inicjatywy dla młodzieży, takie jak Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej, Dni Skupienia Liderów czy koordynacja wolontariatów.

Czas drugiej kadencji Rady był burzliwy. Jej powołanie zostało opóźnione w czasie przez wybuch epidemii, a z powodu lockdownu obrady oraz większość inicjatyw na długo przeniosły się w świat internetu. Po powrocie do działania na żywo przed duszpasterstwem młodzieży pojawił się szereg wyzwań dotyczących dotarcia do młodych, zagubionych po miesiącach spędzonych w wirtualnym świecie.

Podsumowując swoją kadencję radni przedstawili inicjatywy przeprowadzone w jej czasie oraz wskazali te, które uważają za najbardziej warte rozwinięcia. Sporo uwagi poświęcili coraz lepszej współpracy między ruchami młodzieżowymi, nazwali też trudności i wyzwania stojące przed liderami, którzy angażują się w działania dla młodzieży w parafiach i dekanatach. Ksiądz Arcybiskup, z uwagą wsłuchany w głosy młodych, podzielił się z nimi swoimi refleksjami dotyczącymi form duszpasterstwa młodzieży, znaczenia poczucia przynależności w pracy z młodymi ludźmi oraz relacji między kolejnymi pokoleniami objętymi tymi działaniami.

Kolejna, trzecia kadencja Rady Młodzieży rozpocznie się w kwietniu, w Niedzielę Miłosierdzia.

Poznaj Radę Młodzieży: https://mlodzi.diecezja.pl/rm/

Ks. Marcin Filar