STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRWA KONKURS NA „TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI”. KRZYŻ W KRZECZOWIE WŚRÓD KANDYDATÓW 

Trwa konkurs na „Turystyczne Skarby Małopolski”. Krzyż w Krzeczowie wśród kandydatów 

Kalwaria wraz z klasztorem i dróżkami, zabytkowe kościoły w gminie Łapsze Niżne czy krzyż w Krzeczowie — to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc na terenie Archidiecezji Krakowskiej, które pretendują do tytułu „Turystycznego Skarbu Małopolski”. Głosowanie w II etapie konkursu Województwa Małopolskiego potrwa do 10 września.
Poszukiwanie Skarbów Małopolski

Małopolska to region wyjątkowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, od unikatowych na skalę światową skarbów kultury i dziedzictwa oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, po niepowtarzalną ofertę turystyki aktywnej, jedyne w swoim rodzaju wydarzenia kulturalne i wyśmienitą kuchnię” – tłumaczą organizatorzy konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”.

Główną ideą jest „wyłonienie i nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turysty goszczącego w Małopolsce przedsięwzięć i inicjatyw, dzięki którym Województwo Małopolskie jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem”.

Perełki Archidiecezji Krakowskiej wśród kandydatów

Nie dziwi zatem, że wśród kandydatów, wyróżnionych w 6 kategoriach, znaleźć można liczne kościoły czy miejsca kultu, znajdujące się na terenie diecezji krakowskiej. – Już samo zakwalifikowanie się do II etapu tego konkursu, czyli uzyskanie pozytywnej opinii Kapituły Konkursowej jest wyróżnieniem. Miejsca kultu religijnego pełnią rolę przede wszystkim sakralną, ale jak często się okazuje nie tylko. Mogą stać się przestrzenią przekazu kultury wysokiej, wartości uniwersalnych— mówi ks. dr Albert Wołkiewicz, proboszcz parafii św. Wojciecha  BM w Krzeczowie, na terenie której znajduje się krzyż, nominowany w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”.

To wyjątkowe miejsce, znajdujące się w połowie drogi pomiędzy krzyżem św. Jadwigi na Wawelu a krzyżem na Giewoncie i jest hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin, konkuruje głównie z obiektami rozrywki i rekreacji, ale zdaniem ks. dr. Wołkiewicza stanowi to jego przewagę. – Krzyż trwa, choć zmienia się świat – przypomniał o tym św. Jan Paweł II w 1979 roku, będąc w Krakowie. Baseny termalne, parki rozrywki dla dzieci, górskie szlaki turystyczne i wieże widokowe są potrzebne. Służą one człowiekowi, który nie zapominajmy- jest istotą cielesno-duchową. Te proporcje warto przypomnieć w Konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” i zagłosować na Krzyż w Krzeczowie — zachęca kapłan.

Warto swoim głosem wesprzeć również inne perełki Archidiecezji Krakowskiej. W kategorii „Miejsce z klimatem” nominowana została m.in. Gmina Kalwaria ze szczególnym wyróżnieniem klasztoru i dróżek, Gmina Łapsze Niżne z zabytkowymi świątyniami i kapliczkami Spisza czy Jordanów z kościołem Przenajświętszej Trójcy z 1913 r. Nie zapomniano także o Mieście i Gminie Czarny Dunajec, gdzie odwiedzić można chochołowski, neogotycki kościół św. Jacka. „Wiele sołectw należących do Gminy Czarny Dunajec, a jest ich 15, słynie nie tylko z domostw utrzymywanych w tradycyjnym stylu, ale i z zabytków sakralnych m.in. w Czarnym Dunajcu znajduje się kościół św. Trójcy z 1863 roku, w Podszklu kościół św. Rozalii z 1787 r., a w Piekielniku kościół św. Jakuba z 1878 r.” – wyjaśniają organizatorzy konkursu. Na liście nominowanych znalazła się również Wiśniowa z zabytkową, drewnianą świątynią, której patronuje św. Marcin. Parafia, której początki sięgają XIV w., była bohaterką 14. odcinka „W koło archidiecezji”. – Każde ze zgłoszonych miejsc kultu jest wartością samą w sobie przede wszystkim dla ludzi, którym te miejsca służą, ale też i dla turystów, którzy coraz częściej odwiedzają Małopolskę i chcą tu wracać – podkreśla ks. dr Albert Wołkiewicz.

Jak zagłosować?

1. Wejdź na https://konkurs.visitmalopolska.pl

2. Wybierz: „ZAGŁOSUJ”

3. Wypełnij: „Twoje dane”

4. Znajdź właściwą kategorię i wybierz swojego kandydata. 

5. U dołu strony wybierz: “Prześlij”.

6. Sprawdź pocztę e-mail i kliknij link, który otrzymałeś od Organizatora Konkursu.

Głosowanie potrwa do 10 września do północy. Laureaci zostaną wyłonieni w październiku.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. Parafia św. Wojciecha BM w Krzeczowie
ZOBACZ TAKŻE