STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W KOŁO ARCHIDIECEZJI – PARAFIA ŚW. MARCINA W BISKUPICACH

W koło Archidiecezji – parafia św. Marcina w Biskupicach

Gdzie podczas pandemii w XVII wieku odbywały się konsystorze biskupie? Jak wygląda duszpasterstwo, łączące pięć różnych świątyń? W pierwszym odcinku czwartego sezonu „W koło Archidiecezji”, odwiedzamy miejsce, gdzie bogata historia, łączy się z dynamiczną teraźniejszością - parafię św. Marcina w Biskupicach, która świętuje jubileusz 800 - lecia istnienia.Osiem wieków historii

Pierwsze wzmianki o biskupickiej parafii pojawiają się w 1220 roku. Wtedy bp Iwo Odrowąż posyła do niej duchaków, którzy prowadzą duszpasterstwo aż do 1778 roku. Parafialny kościół św. Marcina w Biskupicach to trzecia świątynia. Dwie poprzednie były drewniane, a w XVI w. zdecydowano o budowie murowanego kościoła, który podziwiać możemy do dzisiaj. Został on konsekrowany 12 listopada 1662 roku. Ciekawostką jest fakt, że kiedy w Krakowie panowała pandemia w XVII wieku, właśnie w Biskupicach odbyły się dwa konsystorze biskupie, co świadczy o wadze tej wspólnoty dla Kościoła krakowskiego.

Patronem parafii od wieków jest św. Marcin. Znajduje się on także w herbie gminy, ale nie jest jedynym świętym czczonym na tych ziemiach. – Kiedy na wizytację przybył kard. Jerzy Radziwiłł, zastał tutaj kult św. Zofii. Dopiero on uporządkował sytuację. W archiwach kurialnych znajduje się zapis z 1768 roku, że parafia w Biskupicach nosi wezwanie św. Marcina i św. Małgorzaty. Więc to dość zawiła historia, której nie da się do końca wytłumaczyć – zdradza proboszcz ks. Robert Jończyk.

Rozrastająca się wspólnota

Kościół na biskupickim wzgórzu to nie jedyna świątynia, w której modlą się parafianie. Duszpasterstwo uzupełniają cztery kaplice, które powstały w latach 90. XX wieku. W Przebieczanach, Trąbkach, Zabłociu, a także w Domu Pomocy Społecznej w Biskupicach zarówno w niedzielę, jak i w wyznaczone dni w tygodniu odprawiane są Msze św., nabożeństwa, różańce i odpusty.

Pełne duszpasterstwo w pięciu ośrodkach wymaga mobilizacji logistycznej. – Zwłaszcza w niedzielę mamy taki układ Mszy św., że jakbyśmy się spóźnili 5 minut z jednej kaplicy do drugiej, to cały grafik się sypie – wyjaśnia ks. Jończyk, ale podkreśla, że parafia we wszystkich swoich częściach funkcjonuje bardzo sprawnie.

Potwierdza to sposób, w jaki wspólnota poradziła sobie z pandemią koronawirusa. Choć był to trudny czas, zarówno dla wiernych, jak i duszpasterzy, zaowocował znaczącym wzrostem praktykujących. – W tym momencie mamy ponad 700 ludzi więcej w kościele niż mieliśmy nawet i przed pandemią – przyznaje z dumą proboszcz, wskazując na zacieśnienie więzi z Kościołem, które wywołał czas izolacji. Odpowiedzią na ten dynamiczny rozwój jest m.in. dodatkowa Msza św. niedzielna.

Aktywne duszpasterstwo

Ks. Robert Jończyk przyznaje, że dla niego największą radością jest duchowość parafii. Wierni chętnie włączają się w liczne wspólnoty, działające przy kościele św. Marcina. Duszpasterstwo odpowiada na potrzeby parafian w różnym wieku, od najmłodszych i młodzieży, którzy formują się w Grupie Apostolskiej, służbie liturgicznej oraz scholi dziecięcej, poprzez tych nieco starszych, którzy należą do grupy biblijnej, Domowego Kościoła czy róż różańcowych. Przy parafii stworzone zostały także trzy Margaretki. Wierni modlą się za duszpasterzy, posługujących w Biskupicach, ale też za rekolekcjonistę, który ich o to poprosił.

Sekretarz rady parafialnej, Małgorzata mówi, że kościół św. Marcina to szczególne miejsce, które obecne jest w najważniejszych momentach w jej życiu. – Tutaj mam swoje miejsce i czuję relację z Bogiem – tłumaczy.

Parafianie opisują swoją wspólnotę jako dynamiczną i rozmodloną. Podkreślają, że duża w tym zasługa kapłanów w niej posługujących. – Dużo się tutaj dzieje. Księża zachęcają i młodzież i starszych – osoby w każdym wieku – do modlitwy, do spotkań, do wspólnej integracji. Są naprawdę otwarci dla wszystkich parafian i to jest piękne. Tworzy się tu prawdziwa wspólnota – mówi Bożena, przekonując, że dla każdego w Biskupicach jest miejsce. Podobnego zdania są Ryszard i Małgorzata, którzy mieszkają tu od 13 lat i mają sposobność obserwować zachodzące w parafii zmiany. – Ten Kościół faktycznie żyje. Coraz więcej osób przychodzi, w przeciwieństwie czasem do innych parafii. Widać, że to nabiera rumieńców – przyznają.

Jubileusz

W ostatnich miesiącach parafia św. Marcina w Biskupicach świętuje jubileusz 800 – lecia istnienia. Oficjalne obchody rozpoczął 11 listopada 2021 roku bp Robert Chrząszcz, a od tego dnia w każdą pierwszą sobotę miesiąca parafianie spotykali się, aby wspólnie modlić się i przygotowywać do głównych uroczystości, którym przewodniczyć będzie metropolita krakowski. Zakończenie jubileuszu 11 listopada w dniu odpustu ku czci św. Marcina, poprzedzą misje parafialne, które zaczną się kilka dni wcześniej, 6 listopada.

Relacje z tych wydarzeń dostępne będą na naszej stronie internetowej, a także w diecezjalnych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków serii „W koło archidiecezji”, ukazujących bogactwo i różnorodność parafii Archidiecezji Krakowskiej. Zachęcamy również do obejrzenia poprzednich materiałów.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

ZOBACZ TAKŻE