STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „WEŹ MARZENIA NASZE – UŚWIĘĆ JE!” – SPOTKANIE MŁODYCH ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ 2023

„Weź marzenia nasze – uświęć je!” – Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej 2023

„Panie zbuduj Kościół z naszych serc, weź marzenia nasze – uświęć je!” – tak brzmiał hymn tegorocznego SMAK-u. W ubiegły weekend młodzież z całej Archidiecezji Krakowskiej spotkała się w VIII LO, aby podczas obchodów diecezjalnego ŚDM-u dzielić się tym, o jakim Kościele marzy.

SMAK, czyli Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, odbywało się w tym roku pod hasłem „Marzę o Kościele, który…”. Były to trzy dni wypełnione modlitwą, dyskusją, świadectwem i poznawaniem drugiego człowieka.

Było wiele stałych elementów, takich jak Droga Krzyżowa w piątkowy wieczór, Msze Święte w kościele św. Mikołaja i Kolegiacie św. Anny czy Targi Wspólnot. Nie zabrakło jednak nowości takich jak panel dyskusyjny z naszymi gośćmi: o. Tomaszem Maniurą, misjonarką świecką Kasią Jawor, siostrą Teresą Pawlak i tiktokerką Paulą Jakubik, czy Noc Nikodema – czyli całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Duszpasterz młodzieży, ks. Marcin Filar, podczas pierwszej homilii zapytał młodych o to, jaki smak ma ich rodzinny dom i jaki chcieliby, aby miał ten, który założą w przyszłości. Następnie rozłożył skrót SMAK na etapy związane z organizacją tego wymarzonego domu, którym jest też Kościół. S – spotkanie, spowiedź i sprzątanie, M – meblowanie, A – aranżowanie oraz K – korzystanie. Jest to poniekąd podsumowanie całego weekendu, ponieważ jednym z największych marzeń młodzieży jest to, aby mogli się czuć w Kościele jak w domu.

W niedzielę, czyli podczas centralnych wydarzeń diecezjalnego ŚDM-u, młodzież zaczęła dzień od pielgrzymkowego przejścia z VIII LO na Wawel, gdzie ze śpiewem na ustach powitała swojego Metropolitę, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po uroczystej Mszy Świętej, wydarzenia przeniosły się do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Uczestnicy najpierw zebrali się, aby wysłuchać świadectwa Edzia – rapera i influencera, który opowiedział im o swoim nawróceniu i o tym, jak Bóg działa na co dzień w jego życiu. Następnie nadszedł czas na Targi Wspólnot – czas, gdy młodzież mogła zobaczyć jak różnorodne wspólnoty są w diecezji i poczuć, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce w Kościele. Całość zakończyło spotkanie z księdzem Michelem Remerym – księdzem diecezji Rotterdam, autorem książki „Bóg mieszka obok” i projektu „Tweeting with God”.

Warto również podkreślić, że w każdy dzień SMAKu był obecny wśród młodych biskup Robert Chrząszcz. Jego obecność dała młodzieży poczucie, że są oni wysłuchani i hierarchowie Kościoła interesują się tym, co mają do powiedzenia.

Młodzi chcą być w Kościele i chcą, aby odpowiadał on na ich potrzeby. Potrzebują oni takiej przestrzeni jaką jest SMAK, ponieważ czują się wysłuchani i zrozumiani. Mogą odpocząć od codzienności, poznawać ludzi wyznających podobne wartości. Jest to miejsce, gdzie modlitwa nie jest jednym momentem spotkaniem z Bogiem – wszystko co młodzież robi podczas SMAKu skupia się na Chrystusie, mogą Go odkrywać w Piśmie Świętym, jak i w drugim człowieku.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej jak co roku dało wiele radości i przemyśleń. Teraz należy zrobić wszystko, aby „marzę o Kościele, który…” nie stało się pustym sloganem, a rzeczywistością. Abyśmy mogli wspólnie budować Kościół naszych marzeń.

SMAK 25-26.11.2023 r.

fot. Agnieszka Łyczak-Dumanowska