STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WSPÓLNOTY CHARYZMATYCZNE SĄ WIELKIM, CHOĆ NIEDOCENIANYM, BOGACTWEM KOŚCIOŁA

Wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć niedocenianym, bogactwem Kościoła

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczął się w Krakowie międzynarodowy kurs dla liderów wspólnot charyzmatycznych. W tygodniowym spotkaniu z udziałem przedstawicieli ICCRS, czyli Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, uczestniczy 150 liderów.

Wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć niedocenianym, bogactwem Kościoła

Podczas Mszy św. w opactwie ojców benedyktynów w Tyńcu bp Muskus mówił, że w Kościele rzeczywistość żywego działania Ducha Świętego jest wciąż niedoceniana. „Na co dzień za mało pamiętamy o tym, że jest Ten, który ożywia wszystko, Ten, który nadaje naszemu życiu smak, buduje wspólnotę i towarzyszy naszemu życiu, modlitwie i działaniu. Właśnie o tym, że jest, musicie ciągle i ciągle przypominać” – podkreślał. Jego zdaniem, wspólnoty odnowy są dziś szczególnie powołane do tego, by „mówić o tym w Kościele, wobec tych wszystkich braci i sióstr, którzy czują się w nim zagubieni”.

Hierarcha stwierdził, że wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć wciąż niedocenianym, bogactwem Kościoła, jego „wiosną i nadzieją”. „Jesteście po to, by budzić nas wszystkich z ociężałego snu i przypominać, że chrześcijaństwo nie jest systemem, ale jest spotkaniem z miłością, jest wciąż młode i żywotne, bo Jezus jest Życiem, bo Jego Duch ożywia Kościół” – podkreślał.

„Potrzeba czujności, by być wiernym natchnieniom Ducha a nie własnym koncepcjom. Potrzeba pokory, by iść za Jezusem nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że znamy lepszą drogę. Potrzeba nam prostoty, dzięki której ludzie zobaczą w nas świadków Zmartwychwstałego Pana, a nie sztukmistrzów czy zręcznych mówców” – nauczał kaznodzieja, przywołując zdanie papieża Franciszka, który przestrzegał wspólnoty charyzmatyczne, by nie były „kontrolerami”, ale „szafarzami” Bożej łaski.

Organizatorem kursu jest Fundacja Głos na Pustyni. W ciągu tygodnia zamkniętych rekolekcji liderzy wspólnot będą brali udział w wykładach i warsztatach, codziennej Eucharystii, adoracji i uwielbieniu. Będzie to również czas wspólnej modlitwy i budowania relacji.

Kulminacyjnym punktem spotkania w Krakowie będzie wieczór modlitewny pod hasłem „Od nowa: spotkanie dla tych, którzy pragną w życiu czegoś więcej”. Odbędzie się on w sobotę 23 lutego w parafii św. Brata Alberta w Nowej Hucie. To wydarzenie przygotowane specjalnie z myślą o mieszkańcach Krakowa. W programie znajdzie się wspólne uwielbienie, dzielenie się Ewangelią, koncert i posługa modlitewna, poprowadzone przez liderów biorących udział w szkoleniu oraz wykładowców ICCRS.

Wspólnota Głos na Pustyni zorganizowała kurs we współpracy z Koordynacją Odnowy w Duchu Świętym, a także ze wspólnotami: Metanoia, Głos Pana, Diakonia Świętej Rodziny, Chefsiba, wspólnotą Dom w Ramionach Ojca, Wspólnotą Modlitewno-Ewangelizacyjną Abba oraz organizacją Fundacja 24/7.

SZCZEGÓŁY

KAI
Fot. Magda Dobrzyniak | Gość Niedzielny

ZOBACZ TAKŻE