STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZASMAKUJ WSPÓLNOTY!

ZaSMAKuj wspólnoty!

SMAK, odbywający się w ramach Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, już w przyszły weekend. Młodzi z różnych wspólnot, zaangażowani w organizację wydarzenia, wymieniają powody, dla których warto wziąć w nim udział.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej (19-20 listopada) to okazja do doświadczenia żywego Kościoła, który jest w drodze. Członkowie wspólnot, które działają w diecezji, jak również ci, którzy jeszcze do żadnej nie należą, mogą odkryć, jak duży Boży potencjał w nich drzemie i jak ważne jest wspólne świadczenie i umacnianie się.

– SMAK jest punktem na naszej drodze, którą wspólnie z młodzieżą przemierzamy w Kościele. Hasłem przyszłorocznych ŚDM jest fragment: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39), dlatego my też nie pozostaniemy w jednym miejscu na dłużej. Każdy element spotkania jest odtworzeniem dnia ze ŚDM. Odwiedzimy miejsca, które są ważne dla krakowskiego Kościoła: sanktuarium Bożego Miłosierdzia, sanktuarium św. Jana Pawła II, katedrę na Wawelu – wyjaśnia ks. Marcin Filar, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży i zachęca, by kolejnym punktem tej drogi były ŚDM w Lizbonie.

Jest dla Ciebie miejsce w Kościele

Jak podkreśla ks. Filar, celem Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej jest pomaganie młodym w odnajdywaniu swojego miejsca w Kościele. Tym, którzy są zaangażowani, stwarzać przestrzeń do wspólnego działania nie tylko w ramach swojej wspólnoty, ale również Kościoła krakowskiego i powszechnego. Natomiast tym, którzy szukają, pokazać, jak mogą działać w parafii, dekanacie i diecezji. W jednym i drugim przypadku wsparciem i informacjami służą dekanalni duszpasterze oraz świeccy liderzy.

O swoim aktualnym miejscu w Kościele i o budowaniu relacji poprzez działanie w Duszpasterstwie opowiadają: Julia, Renata, Gabriela i Dominik.

Julia jest liderką dekanatu Myślenice, animatorką Ruchu Światło-Życie oraz odpowiedzialną za przygotowania do ŚDM w Lizbonie. Zaangażowanie w tych grupach uczy ją przede wszystkim odpowiedzialności, a także umożliwia łączenie różnych akcji i zachęcanie do nich znajomych. – DMAK buduje relacje między ludźmi z różnych wspólnot, które w innych okolicznościach raczej by nie wystąpiły. Nie mielibyśmy okazji porozmawiać czy współpracować w takim stopniu, jak robimy to w Radzie Młodzieży. Jako oazowiczka mam teraz przyjaciół m.in. z Grup Apostolskich – mówi Julia.

Renata działa w dekanacie Wadowice Południe. Oprócz tego angażuje się w nowopowstałą grupę młodzieżową. Bycie liderką pomogło jej w organizacji czasu i przyczyniło się do samorozwoju. – Na zeszłorocznym Forum Młodzieży poznałam wielu wartościowych ludzi, z którymi często się spotykam. Choć nie należę do żadnej dużej wspólnoty, i tak czuję, że jestem we wspólnocie ludzi, którzy tak jak ja wierzą w Boga – przyznaje Renata.

Gabriela jest liderką w dekanacie Maków Podhalański oraz moderatorką w Grupach Apostolskich. Dzieląc się swoim doświadczeniem, pomaga w parafiach tworzyć nowe wspólnoty i organizuje co pół roku wydarzenia w dekanacie. Działanie, poznawanie nowych ludzi i wspieranie ich jest dla niej radością. – SMAK łączy wszystkie wspólnoty, które są w diecezji, więc znikają sztuczne podziały. Możemy porozmawiać, pomodlić się, współpracować przy organizacji i wykorzystywać swoje talenty. Takie wydarzenia pokazują, że młodzież jest w Kościele, że nam na nim zależy, choć jesteśmy w różnych częściach diecezji i z różnych grup – dzieli się Gabriela.

Dominik jest liderem w dekanacie Salwator, oazowiczem oraz ceremoniarzem parafialnym. Jedyną trudnością w łączeniu zadań jest to, że nie może być w trzech miejscach jednocześnie. – Cieszę się, że działam „3w1” i mogę to robić dla Pana Boga. Wszystkie te działania sprowadzają się do służenia przy ołtarzu, a to jest dla mnie wielką radością, ale i odpowiedzialnością – tłumaczy Dominik. Uważa, że wyjazdy organizowane przez DMAK dla liderów dekanalnych nie tylko pomagają młodym się poznać i zawiązać relacje, ale również spędzić wspólnie czas na modlitwie, która jest kluczowym elementem ich posługi.

Chodź na SMAK, bo…

– Możesz poznać wielu wartościowych ludzi, jak ja w zeszłym roku, którzy pomagają się rozwijać nie tylko w sferze duchowej. Jest też dużo zabawy, śmiechu i modlitwy – zaznacza Renata.

– To wspaniałe wydarzenie, które pomaga poznawać nowych ludzi, którzy chcą się dzielić swoją wiarą i świadectwem z innymi, którzy po prostu cieszą się wspólnotą. Nie pożałujesz tej decyzji – podkreśla Julia.

Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić znajomych do udziału – po prostu się zapisz. Gabriela i Dominik przekonują, że to najlepsze rozwiązanie.

– Zapytałam koleżanki z pracy, co zachęciłoby je do powrotu do Kościoła. Nie czują, że to miejsce dla nich, a informacje w mediach jeszcze bardziej zniechęcają je do wszelkich wydarzeń. Zaproponowałam im, by pojechały ze mną na SMAK, i zgodziły się. Mam nadzieję, że jak zobaczą, że tyle się dzieje, że Kościół nie jest zły, to odkryją coś nowego i będą wokół siebie o tym mówić – mówi Gabriela.

– Zachęcam przede wszystkim swoją obecnością. Już kilka osób udało mi się zgarnąć na SMAK, inni też mówią: ,,Idę, bo Ty już dawno się zapisałeś i mnie zachęciłeś” – wskazuje Dominik.

W niedzielę bądź z młodymi z KSM-u

Centralnym wydarzeniem obchodów diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży będzie Eucharystia o 10 w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której swoje przyrzeczenie złoży 13 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Maciej przyszedł na spotkanie KSM-u w parafii Niepokalanego Serca NMP w Strumianach z ciekawości. Widząc zaangażowanie wspólnoty na rzecz parafii, m.in. wystawianie misterium i jasełek, oraz osobiste świadectwo młodych, zmotywował się do większego zaangażowania. – Poznałem ludzi, którzy są wsparciem duchowym, ale też potrafią wesprzeć słowem. Studenci i ci, którzy już pracują, a dalej się angażują, są inspiracją dla młodszych. Dużo rozmawiamy, integrujemy się i działamy. KSM to nie tylko modlitwa, aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła, ale również życie i działanie na rzecz Ojczyzny – podkreśla Maciek. Jak dodaje, oddział w Strumianach włącza się również w akcje patriotyczne oraz pomoc społeczną.

Przyszły członek KSM przyznaje, że obecność młodych podczas niedzielnej Mszy św. będzie dla nich wsparciem. – My będziemy dla nich przykładem, a oni dla nas motywacją – dzieli się Maciej.

Zapisy na SMAK do 13 listopada! Formularz zgłoszeniowy dla wspólnot i osób indywidualnych znajduje się na stronie internetowej Duszpasterstwa Młodzieży oraz tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE