STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZMARŁ ŚP. KS. INFUŁAT JERZY BRYŁA

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

W sobotę, 19 października 2024 r. w godzinach wieczornych zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchoniemych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ks. infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w katedrze na Wawelu. Posługiwał jako wikariusz w Rajczy i Bielsku – Białej, a od lat 50. związany był z Krakowem, m.in. jako duszpasterz akademicki w bazylice św. Floriana.

Od 1955 r. zaangażował się w tworzenie duszpasterstwa dla osób głuchoniemych. W latach 1980 – 2019 r. był kapelanem Bractwa Kurkowego w Krakowie.

Od 1985 r. był sekretarzem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Krakowskiej i członkiem Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. W 1979 r. został honorowym kapelanem Ojca Świętego, w 1991 r. honorowym prałatem, a w roku 1997 protonotariuszem apostolskim.

W latach 1975-2005 pełnił urząd proboszcza parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

Miał 96 lat.

fot. Adam Wojnar