STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE A.D. 2019

Życzenia Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego na Boże Narodzenie A.D. 2019

Publikujemy życzenia abp. Marka Jędraszewskiego na Święta Bożego Narodzenia oraz prośbę o zbiórkę na rzecz grupy około sześciuset sierot, które znajdują się pod opieką księdza arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha, biskupa grecko-katolickiego obrządku melchickiego w Homs, trzeciego co do wielkości miasta w Syrii, którą z pielgrzymką solidarności na początku grudnia odwiedził metropolita krakowski.

Ukochani Archidiecezjanie!

Tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia w szczególny sposób przybliżył nam św. Paweł Apostoł, kiedy w Liście do Rzymian pisał: „Przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was – ku chwale Boga” (Rz 15, 7). Syn Boży, rodząc się z Maryi Dziewicy, a przez to stając się jako człowiek Bratem każdej i każdego z nas, przygarnął nas bowiem do siebie i wyniósł do godności Bożych dzieci. W tym właśnie objawiła się nieskończona miłość Boga Ojca ku nam, który dla nas i dla naszego zbawienia zesłał swojego Syna (por. J 3, 16). Tę Jego miłość pragniemy nieustannie wysławiać, przyłączając się do owego „mnóstwa zastępów niebieskich, które [w Betlejem] wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” (Łk 2, 14). Zdajemy sobie przy tym sprawę z tego, że nasze wysławianie Boga musi przyjmować także kształt konkretnych czynów miłości, zgodnie z tym, co pisał św. Paweł: „Przygarniajcie siebie nawzajem” (Rz 15, 7a).

Moi Drodzy!

Jak zapewne dobrze wiecie, trzy tygodnie temu, na progu Adwentu, przebywałem przez kilka dni u naszych braci chrześcijan w Syrii z wizytą solidarności. Po ustaniu działań wojennych duża część z nich żyje w naprawdę bardzo trudnych warunkach. Są dotknięci wielkim ubóstwem, mimo dotkliwego o tej porze zimna żyją w nieogrzewanych domach, niektórzy są niedożywieni, dzieci potrzebują wsparcia, by mogły się uczyć, wszyscy natomiast szukają dla siebie nadziei na przyszłość. Jest wielkim pragnieniem mego serca, abyśmy tę nadzieję dali przede wszystkim grupie około sześciuset sierot, które znajdują się pod opieką księdza arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha, biskupa grecko-katolickiego obrządku melchickiego w Homs, trzeciego co do wielkości miasta w Syrii. Dlatego proszę Was bardzo, Drodzy Siostry i Bracia, abyście w Święta Bożego Narodzenia zechcieli złożyć do puszek ofiarę płynącą z dobroci Waszych serc, która pozwoli im nieco lepiej przeżyć tę zimę. Idąc za wezwaniem św. Pawła, przygarnijcie ich do siebie! A ponieważ Pan Jezus powiedział, że „kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje” (Mk 9, 37a), w ten cudowny świąteczny czas przyjmiecie do swoich domów narodzonego w Betlejem Zbawiciela świata, a On z całą pewnością obdarzy Was i Wasze domy błogosławieństwem swojego pokoju.

Na Święta Bożego Narodzenia, Święta miłości Bożej i ludzkiej, z serca Wam wszystkim błogosławię

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

ZOBACZ TAKŻE