STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ZAŚNIĘCIA I WNIEBOWZIĘCIA NMP W KALWARYJSKIM SANKTUARIUM

Uroczystości odpustowe ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP w kalwaryjskim sanktuarium

W niedzielę 11 sierpnia rozpoczną się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Pasyjno–Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Centralne obchody zaplanowano na piątek 16 sierpnia i niedzielę 18 sierpnia. W tym czasie w sanktuarium będą modlić się tysiące pielgrzymów.

W bieżącym roku naszym specjalnym gościem i pierwszym pośród pielgrzymów kalwaryjskich będzie łaciński patriarcha Jerozolimy, J.E. kard. Pierbattista Pizzaballa OFM.

– Wierzymy, że obecność zwierzchnika katolików w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa, przyczyni się do pogłębienia duchowej więzi pielgrzymów i przyjaciół Polskiej Jerozolimy – Kalwarii Zebrzydowskiej z chrześcijanami w Jerozolimie palestyńskiej oraz pobudzi naszą miłość do Ziemi Świętej, doświadczanej w ostatnim czasie dramatem wojny – mówi o. Cyprian, kustosz.

Inauguracją odpustu będzie Msza św. w niedzielę 11 sierpnia o godz. 15.00 w bazylice i Procesja Współcierpienia Maryi, której będzie przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Prowincjał bernardynów.

13 sierpnia, w Uroczystość NMP Kalwaryjskiej, sumie o godz. 11.00 będzie przewodniczył J.E. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. W tym dniu porządek Mszy św. w bazylice będzie jak w niedziele.

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia – głównej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny. Podczas każdej Mszy św. będą poświęcane zioła i kwiaty. Wieczorem, o godz. 19.00, Msza św. z udziałem bernardyńskich misjonarzy i wieczór misyjny z projekcją filmu przed bazyliką.

W piątek – 16 sierpnia – odbędzie się tradycyjna procesja Pogrzebu NMP. O godz. 15.00 rozpoczną się nieszpory przy kaplicy Domu Matki Bożej, którym będzie przewodniczył J.E. kard. Pierbattista Pizzaballa OFM, Patriarcha Jerozolimy. Po zakończeniu procesji Mszę św. przy kościele Grobu Matki Bożej będzie celebrował J.E. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Sobota to tradycyjny Dzień Młodzieży. W tym roku będzie przeżywany pod hasłem „Pan odpłaca mi według czystości rąk moich”. Patronem dnia będzie bł. o. Anastazy Pankiewicz OFM, męczennik II wojny światowej. Głównym punktem będzie wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem kard. Pizzaballi, który wygłosi do młodzieży kazanie.

Kulminacją sierpniowych obchodów w sanktuarium będzie Procesja Wniebowzięcia NMP, która wyruszy z kościoła Grobu Matki Bożej po zakończeniu porannej Mszy św. Sumie pontyfikalnej sprawowanej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył J.E. abp Marek Jędraszewski, a kazanie wygłosi kard. Pierbattista Pizzaballa.

Zakończeniem odpustu będzie celebracja nieszporów w bazylice o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy do modlitwy w kalwaryjskim sanktuarium w szczególnym czasie łaski, jakim jest tydzień odpustu ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.

Plan uroczystości jest dostępny tutaj.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium