STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 5 PAPIESKICH OKIEN

5 papieskich okien

- My, zebrani dzisiaj w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w dniu, kiedy nowy papież z rodu Polaków przyjął imię Jana Pawła II, jesteśmy przekonani, że błogosławi nam z nieba. – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas odsłonięcia odrestaurowanego Okna papieskiego. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja multimedialna na frontonie domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, a uroczystości, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz władze państwowe zakończył koncert na Rynku Głównym.

5 papieskich okien

Metropolita krakowski zauważył, że w pontyfikat Jana Pawła II wpisanych jest pięć okien. Pierwsze z nich znajduje się w Pałacu Apostolskim na Placu św. Piotra w Rzymie. Papież wychylił się z niego, aby porozmawiać z młodymi 22 października 1978 roku po zakończeniu Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat. Powiedział wtedy do zgromadzonej pod oknem młodzieży, że są nadzieją dla niego i dla Kościoła.
– Pamiętamy jego ostatnie pochylenie się z wysokości tego okna w Wielkanoc 2005 roku. To były ostatnie dni jego życia. Nie mógł mówić. Tylko błogosławił. Ten gest pozostał w naszej pełnej emocji i wzruszeń pamięci.

Drugie okno mieści się w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo, z którego Ojciec Święty spotykał się podczas wakacji z wiernymi. Trzecie okno mówi o jego cierpieniu. Znajduje się w poliklinice Gemelli w Rzymie. Czwarte usytuowane jest przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
– Papież pojawił się w nim już podczas swojej pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 roku. Tutaj prowadził, pełne humoru i radości, rozśpiewane dialogi z młodymi.

Piąte okno odsłonił dla naszej wiary kardynał Ratzinger, kiedy podczas pogrzebu papieża mówił: „Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”.

W oknie papieskim widnieje mozaika przedstawiająca papieża w białych szatach. Na górze i na dole, znajdują się kwiaty, które nawiązują do tych, jakie Matka Boża Kalwaryjska ma na swojej szacie. Autorką mozaiki jest Magdalena Czeska.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Nowe Okno Papieskie i koncert dziękczynny za Jana Pawła II | Abp Marek Jędraszewski, 16.10.2018

ZOBACZ TAKŻE